haber oku

NAZİLLİ ÜLKÜ OCAĞINDA YASİN-İ ŞERİF!

admin ~ 22 Eylül 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

 

5DSCI0004

Nazilli Ülkü ocakları geleneksel Cuma akşamları düzenlediği Yasin-i şerif gecesine şehidlerimiz damgasını vurdu. Memleketimizin çeşitli yerlerinde şehid düşenler için dua edildi.

Vatan toprağının korunması ve payidar kalması için çarpışan bütün şehidler dualarla anıldı. Programın başında Nazilli Ülkü Ocağı başkanı Sayın Şükrü IRGAT gençlere:

Bugün ülkemizin içindeki durumu biliyorsunuz. Özellikle üniversitelerde propagandalar hızlıca yükselmekte.

Bilmekteyim ki çoğunuz işinizden okulunuzdan vakit ayırıp buraya gelmektesiniz.

Bizlere şehitlerimizi unutturmaya çalışmaktadırlar.

Sistematik bir şekilde kanıksatmaktadırlar. Şehitlerimizin ölümlerini sıradan bir trafik kazası haberi gibi vermekte kısa bir altyazı haberi ile sunmakta insanımızı duyarsızlaştırma çabası içine girmektedirler.

Benim anlayamadığım ne derneklerden ne halktan güçlü bir tepki gelmemektedir.

Şahsım ve mensubu ve başkanı olduğum Ülkü Ocağım adına kendim de bu düzene ayak uydurdum ise en kısa sürede şehitlerimizin huzurundan çekip giderim. Ben ve siz dava arkadaşlarım bu delaletin içinde yer almadığımızı cümle cihana göstermek zorundayızdır.

Diğer derneklerde duyarlı olmak zorundadır. Lakin anlamadığım bir şekilde sessiz kalınmaktadır.

Tüm halkımıza sesleniyoruz. Ne olur şehitlerinize sahip çıkın, ocağımıza gelin, gelmiyor veya gelemiyor musunuz? Fark etmez. En azından haftada bir de olsa birbirimizle istişare edelim. ‘’ dedi.

            Daha sonra eğitimci-Yazar Osman GİRGİN namaz ve adalet konusunda sohbette bulundu. GİRGİN:

            ‘’Namaz sadece imama, hocaya farz değildir, tüm Müslümanlara farzdır. O yüzden namazlarımızı aksatmamaya dikkat etmeliyiz.

Eğer ki farz olduğunu bilip de yinede kılmıyorsanız vay halinize!

Bilsinler ki bilip de kılmayanlar bilmeyip de kılmayanlardan daha çok günaha girmektedirler.

Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu ?

O yüzden beşikten mezara kadar ilim diyoruz.

Kur’an-ı Kerim ne diyor: Oku!

 

O halde okuyup öğrenebiliriz. Bu sebeple namazın bütün Müslümanlara farz olduğunu bilmiyordum diyemeyeceğiz, okuyacağız, öğreneceğiz.

Namaz sadece delilere ve ölülere farz değildir. Deli ve ölü olmadığınıza göre namazlarınızı kılınız. Hepsini kılamıyor musunuz, kılabildiğiniz kadarını kılınız. Şeytana uymayınız. Günde bir defada bile olsa kılınız.

Kılmayın diyen arkadaşınız dahi olsa şeytanın sözcülüğün yapmaktadır.

Beş vaktin farz olduğunu ben değil İslam’ın peygamberi söylüyor.

 

Örnek vermek gerekirse;

Her gün bakkaldan ekmek alan ödemesini ay sonunda yapan kişi, bir gün parasını peşin verse zarar mı eder? İşte fırsat buldukça yapılan ibadetler ve kılınan namazın bize bu kadar büyük faydası var.

Demem o ki tek bir kıldığınız namaz dahi sizin hesabınızdan düşülecektir. Gençken kılınan namazın daha faziletli olduğunu biliyoruz. Zaten ihtiyarlayacağımızı kim garanti edebilir.

 

Birazda sizlere adaletli olma konusunda bir şeyler söyleyeceğim.

 

Hükmettiği, idare ettiği ve gücünün üstün geldiği kişi diğer kişilere adaletli olursa cennettedir.

 

Tabi işin birde karşı tarafı var.

Hiç kimse güçsüz, fakir kişi kadarda adaletli değildir. Çünkü bir yetkisi yoktur, verebileceği pek bir şeyi de yoktur. O yüzden adaleti bol keseden dağıtır. Hele bir güçlü ve yönetici olsunlar o zaman bakmak lazım.

 

Allah herkese Hz. Ömer adaleti nasip etsin.

 

Dünyanın bozulmaması diye her şeye bir koruma kollama içine girip dernekler kuruyoruz. Oysa dünyayı bozan bizzat bizleriz. Yoksa insanoğlu dışında kimin yetisi var düzeni bozmaya Rabbim dışında.

Dünyada zerre ağırlığınca bir şey Allah tan uzak kalmaz

Allah her şeyden haberdardır. Görmediği duymadığı hiçbir iş yoktur. Allah ın izni olmadan ağacın dalındaki yaprak dahi kıpırdamaz. O yüzden ben yalnız iken yaptım deme şansınız yok.

 

Haram yemeyin dürüst olun adaletten şaşmayın. Allah görür!

Ezilseniz de doğru, adaletli olun. Unutmayın ki Peygamberimiz bile yurdundan kovulmuş, eziyetler görmüştür. Asla yılmamıştır. Sonunda Allah ın adaleti tecelli etmiş, bu Müslümanlığı büyütmüş yüceltmiştir.

Netice olarak İslam doğruluğu göstermektedir.

Karşımıza hristiyan, Yahudi gelebilir.  Siz onlara da adaletli olursanız, kim bilir onların da Müslüman olmasına vesile olursunuz. Bundan büyük lütuf var mı sizin için hepimiz için?

Allah amel defterimizin sağ taraftan verilmesini nasip etsin bizlere.

Hepiniz kendinize iyi bakınız Allaha emanet olunuz.’’

 

Dedi.

 

Konuşmanın ardından Yasin – i Şerif okunarak seminer sonlandırıldı.

Osmanlıhaber.com

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: