haber oku

NAZİLLİ ÜLKÜ OCAKLARINDA YASİN-İ ŞERİF!

admin ~ 23 Ağustos 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

DSCI0115

ŞEHİTLERİMİZ VE EBULFEZ ELÇİBEY İÇİN YASİN-İ ŞERİF!

Nazilli Ülkü Ocakları geleneksel Cuma akşamları okudukları Yasin-i şerifi bu akşam yurdumuzun çeşitli illerinde teröre verdiğimiz şehidler ve Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez ELÇİBEY okudu.

Program Eğitimci-yazar Osman GİRGİN’İN Kuran-ı Kerim meali ile başladı. İki sayfalık mealin ardından günlük olayları değerlendirdiği sohbette günümüzde Türk Milleti bir kez daha bağımsızlık ve vatan bütünlüğünü sağlamadaki hassasiyeti ile denenmektedir dedi. Günümüzde şehid olan bütün şehitlerin ve Malazgirt Savaşının 941, yılı dolayısıyla Anadolu topraklarının yurt edinmesinde şehit düşen şehitleri ve Azerbaycan 2, Cumhurbaşkanı Ebufez ELÇİBEY’E :(Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı ve Büyük Türk Milliyetçisi Ebulfez Elçibey’ i Vefatının 12.Yılında Rahmetle Anıyoruz.

Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey Bahçıvan’ın Keleki kasabasında doğdu Asıl adı Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev olan Elçibey Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu Elçibey 1970’li yıllarda eski SSCB topraklarına dâhil olan Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı.

1976 yılında Sovyetlere karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklandı ve 1978 yılında şartlı olarak serbest bırakıldı.

Ebulfez Elçibey, 1988-1989 yıllarında Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesi yolunda öncülük ederek, halkından büyük destek gördü. Elçibey, aktif siyasi hayatına 1989 yılında, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi’nin (AHCP) başına geçerek başladı.

Azerbaycan, SSCB’nin 1990’da dağılmasının ardından 18 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını resmen ilan etti. Ayaz Muttalibov’un kısa süren cumhurbaşkanlığının ardından, Ebulfez Elçibey 7 Haziran 1992’de bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu.

Elçibey, daha önce “Milli Kahramanlık Ödülü”nü verdiği Suret Hüseyinov’un Haziran 1993’de ayaklanmasından sonra cumhurbaşkanlığı görevini terkederek doğum yeri olan Keleki’ye döndü.

Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı, 31 Ekim 1997’de Keleki’den Bakü’ye döndü ve AHCP’nin başında aktif siyasi hayatına devam etti. Elçibey, 1998 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine, “demokratik ve adil olmadığı” gerekçesiyle boykot ederek katılmadı.

Elçibey, zaman zaman Haydar Aliyev iktidarına karşı verdiği sert demeçlerle kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekti.

Azerbaycan’da 5 Kasım’da yapılacak 2. dönem parlamento seçimlerine katılma kararı alan Elçibey, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin parlamentosuna girebilmek için ilk defa milletvekilliğine adaylığını koydu.

Hayatı boyunca, Türk dünyasının birleşmesi ve kardeşliği için mücadele eden Elçibey, bu yönde “Bütün Azerbaycan Yolunda” isimli bir kitap çıkardı. 62 yaşında ölen Ebulfez Elçibey, iki çocuk babasıydı. Azerbaycan’ın bağımsız olmasında önemli etkisi olan ve eski cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey tedavi gördüğü Ankara’da 22 Ağustos Salı 2000 günü vefat etti.) gönderilmek üzere Yasin-i Şerif okundu.

Bu acı günlerin fazla sürmesi temennileriyle program sona erdi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: