haber oku

NAZİLLİ’DE 7. KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT FESTİVALİ BAŞLADI

admin ~ 26 Mart 2016 ~ Genel, Manşetler

DSC_4835

7. Kültür Sanat ve Edebiyat festivalinin açılış programı, yağmurdan dolayı Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Festivalin açılış törenine Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Başsavcı İlker Yazıcı, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Turan, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Baki Avcı, MHP Aydın İl Başkanı Cem Budak, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve sanatsever vatandaşlar katıldı.

Yağmur nedeniyle Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde yapılan festivalin açılışında konuşan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli’yi sanayi ve üniversitelerin bulunduğu bir bölge olarak yapılandırma amacında olduklarını belirterek hedefimiz kültür şehri, üniversite şehri ve organize sanayi şehri olmaktır dedi.

Açılış konuşmasını yapan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, ilçenin kültür şehri olması konusunda çalışmalar yapıldığını açıklayarak Bilginin insanlığın temel gıdası olduğuna dikkat çekti. Başkan Alıcık,  Festivalin 7.sini düzenliyor olmaktan çok büyük mutluluk ve gururu duyduklarını ifade ederek, “Bu etkinlik çok önemli bir etkinliktir. Katılımcı konuk yazarlarımıza katıldıkları için çok teşekkür ediyorum. Türk Toplumu tarihi bilgisi ve kültürü ile gelişmeli. Bunun için de okumalı ve okutmalıyız. Biz Nazilli Belediyesi olarak Normal prosedür ve kamusal işleyişin yanında, çok önemli olan hizmet zenginliği, sosyal-kültürel gelişme, vatandaşların memnuniyeti önceliklerimizdir. Yönetim ve hizmet alanında birçok yeni alan ve yöntemler geliştirmekle beraber sosyal belediyeciliğin ve çağdaş yaşamın gerekliliği hassasiyetlerimizdir. Bu hizmet kervanında yola çıktığımız günden bu yana Nazilli’de yapılan tüm çalışmalara destek verdik ve katkı sağladık. Kültür ve sanatsal etkinliklerimizi sadece yıl da bir kez yapmıyoruz. Belediyemize ait tesislerde el becerilerinden, görsel sanatlara, müzik ve diğer etkinliklere ayrı ayrı önem verip, bu çalışmalardan vatandaşlarımızın yaralanmasını sağlamaktayız. Nazilli Belediyemizin Halk Oyunları Grubu, Tiyatro Ekibi, Türk Halk Müziği Ekibi, Türk Sanat Müziği Ekibi, Mehter Takımı, görsel ve işitsel sanatlar grubu bulunmakta ve sürekli olarak aktif çalışmaktadırlar. İşte bizim hizmet anlayışımız bu! İnsanı Yaşat ki Devlet yaşasın düsturu ve karşılıksız sevme anlayışıyla çıkmış olduğumuz bu hizmet kervanında, Nazillimiz için en iyi olanı ve gereken en iyi çalışmaları yapmaktayız. Benim Nazilli Belediye Başkanı olarak bir hedefim vardı. Bu hedef yolunda adım adım ilerliyoruz. Nazilli’yi Üniversite ve kültür şehri yapmanın yanında organize sanayi şehri olması bakımından da mücadele ediyoruz. ADÜ’den sonra Nazilli Sümer Üniversitesi’ne kavuşacak ve bu hayal değil. İnşallah Allah nasip ederse Sümer Kampusunun alanını Turizm Bakanlığı’ndan alacağız. Burayı SİT alanından çıkartmak için uğraşıyoruz. Ondan sonra orayı eğitim yuvası olacak ve Nazilli Eğitim üssü haline gelecek. Nazilli’nin kurtuluşunun üniversite ve organize sanayinin gelişiminden geçtiğini biliyoruz” dedi.

Nazilli’nin eğitim ve kültürel anlamda zengin bir ilçe olduğunu vurgulayan Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur ise “Çok değerli sanatseverler, Nazilli çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış şirin bir ilçemiz. Kültürel ve sanat yönünden büyük bir potansiyele sahip bir ilçemiz. Belediyemizin düzenlemiş olduğu bu festival ile çok değerli yazarları, şairleri ve sanatçıları Nazilli ile buluşturarak Nazillilere çok önemli katkılar sağlıyor. Bu festivalinde ilçemize önemli katkılar sunacağından şüphem yok. 10 günlük festival sürecinde çok değerli Yazarlarımızı, Hocalarımızı ve sanatçılarımızı şehrimizde konuk etmekten de gurur duyuyorum” diye konuştu.

Sahneye festival açılışının son konuşmacısı olarak çıkan Araştırmacı yazar-Şair-Gazeteci Sunay Akın Nazilli’de böyle bir organizasyonda yer almaktan dolayı çok büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyleyerek ikinci kez geldiği Nazilli’yi çok beğendiğini ve Nazilli’nin çok özel bir ilçe olduğunu vurguladı. Sunay Akın Kitabın insanı doğru yürüttüğünü belirterek en önemli değerlerimiz hisse senetleri değil Hissi Senetlerimizin olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından 17 yaşında sanat yaşamına başlayan gazeteci-şair-yazar Kerim Özbekler’e sanat hayatında 50’nci yılını doldurmasından dolayı plaket takdim edildi. Özbekler’e plaketini Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Başsavcı İlker Yazıcı, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Turan, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Baki Avcı verdi.

25 Mart 2015 Cuma günü başlayıp, 03 Nisan 2015 Pazar günü son bulacak 10 günlük Festival süresi boyunca; Canan Karatay, Bahar Eriş, Hayat Nur, Artıran, Dursun Ali Erzincanlı, N.Cem Kınacı, Fatih Akbaba, Melih Tuğtağ, Muhammed Nur Doğan, Danire Paşayeva, Ahmet Tuncel Altınköprü, Görkem Yeltan, Hulusi Berik, Alphan Manas, Ufuk Batum, İbrahim Ünsal, Hulki Cevizoğlu, Hanım Halilova, Lütfi Parlak, Osman Girgin, Tufan Gündüz, Hakan Başaran, Mustafa Yurttaş, Enver Konukçu, Sabih Kanadoğlu, Erkan Şamcı, Uğur Koşar, Erdal Demirkıran, Tarık Tufan ve Kahraman Tazeoğlu sahne alacak.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.