haber oku

NAZİLLİ’DE DEVE GÜREŞİ!

admin ~ 19 Şubat 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

deveguresibasin (2)

Yılın Deve Güreşi Yapıldı

Yılın deve güreşi Nazilli Sümer Futbol sahasında beklenenin üzerinde bir ilgi ve katılımla yapıldı. Nazilli 4. Deve Güreş Festivali’ne, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinden 140 deve katıldı.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık, her yıl olduğu gibi bu yılda güreşlerden elde edilen gelirin öğrencilere burs olarak kullanılacağını belirtti.

Yılın deve güreşi Nazilli Sümer Futbol sahasında beklenenin üzerinde bir ilgi ve katılımla yapıldı. 4. ‘üncü Geleneksel Deve Güreşi Festivaline  Ege, Akdeniz ve Marmara  bölgelerinden yaklaşık 140  deve katıldı. Nazilli Belediyesi tarafından organizesi yapılan Deve güreşlerine katılımcılar kadar izleyiciler de yoğun ilgi gösterdi. 5 bine yakın vatandaşın izlediği güreşlere çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda belediye başkanlarının yanında vatandaşların ilgisi de büyük oldu. Festivalde develerin kıyasıya mücadelelerinde heyecanlı anlar yaşanırken güreşleri izleyenler arasında yaşanan ortamlar renkli sahneler oluştu.
Her yıl Şubat ayının ikinci pazarı yapılan ve geleneksel hale gelen 4.’üncü Geleneksel Deve Güreşi Festivaline  AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin KILINÇ, MHP Aydın Milletvekili Ali UZUNIRMAK, Garnizon Komutanı Ekrem TURAN, Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK, İsabeyli Belediye Başkanı Kuvvet ERİM, Buharkent Belediye Başkanı Yusuf VURAL, Ortaklar Belediye Başkanı Ümmet AKIN, Atça Belediye Başkanı Mustafa ÇINAR, MHP Aydın eski Milletvekili Recep TANER, Kale Belediye Başkanı İsmail YARIMCA, MHP İl Başkanı Fevzi KÖSE, MHP İlçe Başkanı Engin Kürşat ÖZCAN, Nazilli Emniyet Müdürü İlyas Karpınar, Nazilli Müftüsü Hüsnü SULA, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli izledi. Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK güreşlerin başlangıcından sonuna kadar güreş alanından ayrılmazken vatandaş tarafından ilgi ve sevgiyle karşılandı. Güreş alanında izleyicilerin aralarına giden ALICIK’a vatandaş sık sık tezahüratlarda bulundu.

Güreşlerde ‘Nazilli Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği Başkan Haluk Alıcık’a Deve Güreşlerinin düzenlenmesi ve devecilik kültürüne katkılarından dolayı plaket takdim ederken Denizbank Nazilli Şubesi Müdürü Levent Çalışkan Alpay KABACALI’ya ait Denizbank yayınlarında olan 2. Mahmud   Osmanlı Yenileşmesinde Bir Çığı Açıcı  adlı kitabı hediye etti.

Belediye Başkanı Haluk ALICIK, bu yıl dördüncüsü yapılan güreşlerin geçen yıla oranla daha renkli ve yoğun katılımla gerçekleşmesi nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade ederek her yıl olduğu gibi bu yılda güreşlerden elde edilen gelirin öğrencilere burs olarak kullanılacağını söyledi. Başkan Alıcık, “Bu yıl dördüncü kez yapılan güreşlerin geçen yıla oranla daha renkli ve yoğun katılımla gerçekleştiği için çok mutluyuz. Deve güreşleri, yüzlerce yıldır Ege Bölgesi ve özellikle İlçemizde  şenlik havasında kutlanmakta. Milletimiz arasında barış ve kardeşlik duygularını geliştirmektedir. Ayrıca Ege geleneklerinde bir Deve sahibi olmak, deve güreşlerine katılmak toplumda bir ayrıcalık olarak kabul görmektedir. Bunun yanında Deve Güreşlerimiz pek çok hayırlı işlere vesile olmaktadır. Bu yıl da elde edeceğimiz gelir, öğrencilerimize burs olarak aktarılacak. Nazillimizin güzide evlatlarının yetişmiş beyinler olarak kentimize ve milletimize kazandırılması sağlanacaktır. Türk Kültürünün yaşatılması ve yayılmasında büyük yer tutan, yöremizin ve ülkemizin adını tüm dünyaya duyuran Nazilli Deve Güreşlerimizde güzel ve unutulmaz anlarını hep birlikte yaşamanın mutluluğunu halkımızla paylaşmaktan onur duyduk” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: