haber oku

NAZİLLİ’DE HAYAT UZUN

admin ~ 08 Mayıs 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

Dsci0224

İlçemiz uzun hayatın merkezi. Neredeyse tüm dünyanın üzerinde uzlaştığı tek konu Aydın’ın Nazilli ilçesi uzun hayatın merkezi olmasıdır. Bu konu gerekli araştırma ve incelemeler devam etmektedir.

 

110 bin nüfuslu ilçemizde, Akdeniz Üniversitesindeki yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 100 yaş üstünde tam 36 kişi yaşıyor. Akdeniz Üniversitesi’nden bilim insanları Nazilli’nin sırrını çözmeye çalışıyor.
Türkiye’de 60 yaş ve üzeri nüfusu son yıllarda yükseldiği herkesçe malum. Ama Nazilli’deki durum farklı. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nün hazırladığı ve ilk kez National Geographic Türkiye’de yayımlanan Yaşlılık Atlası Türkiye’de yaşlıların ve yaşlanmanın profilini ortaya koyuyor: Hızlı kentleşme ve göç nedeniyle değişen yaşlılık algısı ve yaşam tarzıyla birlikte sosyal güvenlik ve bakım ihtiyacı da artıyor.

Akdeniz Ünivertesi Gerontoloji Bölümü’nden İsmail Tufan ve ekibinin çıkardığı Türkiye’nin yaşlılık haritası araştırmasında 60 yaş üstü 35 bin kişiyle konuşuldu.

Türkiye’de ortalama hayat 63-65 iken bu günlerde bunun daha yükseldiğini haber sayfalarında okuyoruz. Hayat ne kadar artsa da insanların sağlık durumları bu ölçüde iyi olmuyor. Nazilli’de ise tam tersi bir durum var. Hem daha yaşlılar hem de daha sağlıklılar.

 

Nazilli’de yaşayan vatandaşlarımız bunun farkında. Özellikle doğa ile iç içe, doğal besinlerle beslenen insanlarımız daha çok otçul beslendiklerini her fırsatta söylüyorlar.

 

Tarihin her döneminde medeniyetlere ev sahipliği yapan bu toprakların bu özelliği ile de öne çıkmasını bütün şehir halkı memnuniyetle karşılıyor. Gelecekte daha da cazibe merkezi haline geleceğinde hemfikir olan Nazilli Halkı’nın tek endişesi sosyal yapının bozulmasıdır.

 

Bu memleketimizin en şirin ilçesinde yaşayan birçok yaşlı, bu bereketi, nimeti ve güzelliği bildiği için:

-Toprağına abdestsiz basılacak yer değil! Demektedir.

Nazilli’de yaşayanların bir başka şansları ise Haluk ALICIK gibi kendini, ihtiyarını, hastasını, ilçesini, milletini dinini bilen bir belediye başkanlarının olmasıdır.

 

Haber:Osman GİRGİN


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: