haber oku

NAZİLLİ’DE KAT ARTIŞI UYGULAMASI!

admin ~ 15 Kasım 2013 ~ Genel, Manşetler

 

EMSAL 

DÖRT TARAFI BAHÇELİ PARSELLERDE TOPLAM İNŞAAT ALANINI DEĞİŞMEDEN, KAT ARTIŞI UYGULAMASI

 

Planlı Alanlar Tip imar Yönetmeliğinin 16.maddesinde;

“Kat alanı kat sayısı(KAKS) = Emsal = Yapının katlar alanı toplamının imar parseli alanına oranından elde edilen sayıdır” olarak tanımlanmaktadır.

Nazilli ilçesindeki serbest çalışan mühendisler ve mimarlar ile yapılan toplantı sonucu; 2012 yılı eylül ayındaki Belediye Meclis Kararınca parsel maliklerinin talebi üzerine şartları sağlayan parseller ile ilgili emsal uygulamasından faydalandırılma kararı alınmıştır.

Örneğin; 3 katlı toplam inşaat alanı 300m² olan bir parselde parsel sahibinin talebi doğrultusunda, her kat alanı 100m² olacak şekilde yani (3kat X 100m²=300m²) lik bir inşaat yada 3 kat yerine 5 kat yapmak isterse her katta 60m² lik  toplamda  (5kat X 60m²=300m²) lik inşaat yapabilecektir.Kısaca 300m²lik toplam inşaat alanını geçmemek şartıyla kat artışı yapabilecektir.  

Alınan meclis kararıyla;

İmar parselleri kendi arsası içersinde, sosyal donatı ve daha fazla yeşil alan oluşturmak amacıyla mevcuttaki toplam yapı alanına sadık kalarak, imar parselinin yer aldığı imar adasının cephe aldığı en geniş yola göre Planlı Alanlar Tip Yönetmeliğinin 29.maddesinde belirtilen yollara göre verilen bina kat adedine dikkate alınarak yapı yapabilmesi olanağı sağlanmıştır.

Emsal uygulaması sayesinde serbest nizamda mimari yeni yapıların yapılabilme olanağı sağlanmış. Sadece bina yapılmak ile kalmayıp yapılar bir bütün halinde sosyal donatılarla kompleks hale getirilmiştir.

01.06.2013  tarihinde Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği değişikliğe uğramıştır. Yönetmelik gereği, Belediye Meclisinin almış olduğu genel kararlar iptal olmuştur.

Vatandaşların, mühendis ve mimarların yoğun talebi sonucu, bakanlıktan aldığımız görüş doğrultusunda emsal kararını parsel başına tapu maliklerinin talebi doğrultusunda Belediye Meclisinden imar plan tadilatı olarak talepler değerlendirilmeye alınmaktadır.

Nazilli Belediyesi olarak amacımız Nazillimizde yeniliklerin önünü açarak yaşanabilir güzel mekanlar oluşmasını sağlamaktır. Bu konuda vatandaşımızın önünü açmaktır.

 

NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: