haber oku

NAZİLLİ’DE NEVRUZ!

admin ~ 22 Mart 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

nevruzatesi (3)

Nazilli’de Nevruz Bayramı kutlandı

Nazilli Belediyesi’nin düzenlediği 3.’üncü Uluslar arası Nevruz Bayramı kutlamaları yapıldı.

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramının 3.sü Nazilli Belediye sarayı önünde 6 konuk ülkenin katılımı ile coşkuyla kutlandı. Kalabalık bir katılımın olduğu 3.’üncü Uluslar arası Nevruz Bayramı kutlamaları festival havasında geçerken, düzenlenen etkinliklerde renkli görüntüler yaşandı.

Belediye Sarayı  meydanında yapılan Nevruz Bayramı Kutlamalarına, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur başta olmak üzere Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İsabeyli Belediye Başkanı B.Kuvvet Erim, Kosava Gjilan Belediye Başkanı Çemal Mustafa, KKTC Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Seydi Salman, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Karpınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, İlçe Müftü Vekili Ahmet Aksu, İlçe Sağlık Müdürü Fikri Özçetin, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr.Hakan Derici, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, MHP Nazilli İlçe Başkanı K.Engin Özcan, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, daire amirleri 6 ülkeden gelen konukların temsilcileri ve halk oyunları ekipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Nevruz Bayramı kutlamalarına üzerinden atlayınca hastalıkların yok olduğuna inanılan nevruz ateşi yakılması ile başlandı. Yakılan ateşin üzerinden tüm protokol üyeleri atlamasından sonra, örs dövüldü. Nazilli Belediyesi tarafından hazırlatılan saksı içerisinde buğday filizleri çiçek ve çam ağacı fideleri konuklara dağıtıldı. Bolluk ve bereketin simgesi olan Nevruz sepetlerinin takdimlerinden sonra protokol üyeleri geleneksel olarak günümüze dek süregelen boyalı yumurtaları tokuşturdu. Nazilli Belediyesi Mehter ekibi, Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve konuk ülke ekiplerinin gösterileri de Nevruz Bayramı kutlamalarında büyük ilgi gördü.

Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramı’nı heyecan içinde kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Türk milleti Nevruz’la birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış ve bu çok önemli kültürel gerçeği bugüne kadar korumuş ve yaşatmıştır. Bu kutlu bayram; asırlardan beridir bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olarak kabul edilmiş çağımıza kadar ulaşmıştır. Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan nevruz bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, hoşgörünün de kaynağı olmuştur. Balkanlardan Sibirya bozkırlarına kadar uzanan büyük bir coğrafyada kutlanan bayramın, geçmişle bugün arasında önemli bir kültürel köprü olduğu şüphesizdir. 1990 yılında bağımsızlıklarını ilan eden Türk Cumhuriyetleri’nde meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler. Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan ile Rusya Federasyonu bünyesindeki Tataristan Ergenekon/Nevruz Bayramı’nı ‘Milli Bayram’ olarak ilan etmişlerdir. Bu günün coşkuyla kutlanmasına büyük önem vermektedirler. Türk kültüründen kaynaklanan Ergenekon/Nevruz bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş ananevi ve temeli beş bin yıllık Türk tarihine dayalı milli bir bayramdır” dedi.

Nevruz’un Türk musikisinin en eski mürekkep makamlarından biri olduğunu savunan Alıcık; “Türkiye’de de 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte ortak bir gün olarak resmi tatil olmaksızın bayram ilan edilmiştir. Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen atalarının ruhlarıyla yanan bir ateştir. Bu ateş, hiç sönmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de kıvılcımlarından binlerce gönlü tutuşturarak Ortak Kültür Ocağı’nda binlerce ruhu ısıtacaktır. Avrasya’nın, Türk deminin Nevruz toyu kutlu olsun, Nevruz gülleri geleceğe umutlar taşısın. Nevruz barıştır, Nevruz kardeşliktir, Nevruz doğanın uyanışı, baharın gelişidir. Yakılan ateşler etrafında tutulan eller, gülen yüzler, sıklaşan saflar, uzaklaştırılan ihtilaflar, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine aynı heves ve hedef ile bir araya gelen gönüller bu coğrafyayı vatan yapmış ve sonsuza kadar bağımsız yaşama idealini herkese ilan etmiştir. Kış mevsiminin arkasından bahara kapı aralayan bu ‘yeni günün’, barışın ve kardeşliğin habercisi olmasını temenni ediyor, son yurdumuz Anadolu’da tam bağımsız bir halde, birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza kadar var olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.

Alıcık konuşmasının sonunda “Sözlerimi Büyük önder Atatürk’ün o çok önemli sözleri ile bitirmek istiyorum ve bu sözlerin asla unutulmaması gerektiğine inanıyorum” diyerek; “Bu memleket tarihte Türk’tü, o hâlde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.” “Ne Mutlu Türküm Diyene. “

Uzun bir kıştan sonra, insanın doğayla bütünleşmesini en güzel biçimde simgeleyen bir Nevruz Bayramıyla birlikte, baharı karşılamanın mutluluğu içinde olduğunu belirten Kaymakam Okur, “Her yıl Mart ayının 21’inci gününde, Asya’dan Avrupa’ya; Anadolu’da, Orta Asya’da, Kafkaslar ‘da ve Orta Doğu’da birçok toplumda kendi adet, inanç ve göreneklerine göre kutlanan Nevruz, doğanın yeniden dirilişi, canlanışı, havaların ısınmasının habercisidir. Tarihi çok eskilere dayanan Nevruz, insanlığın ortak kültür değerlerinden biridir. Bu bağlamda, geniş bir coğrafyada yaşama sevincinin her defasında yeniden hissedildiği günler olarak kutlanan Nevruz, insan hakları, kültürel farklılıklara saygı, demokrasi gibi kavramların damgasını vurduğu çağımızda paylaşıma, dostluğa, kardeşliğe, barışa uzanan bir köprü olarak değerlendirilmesi gerekir. Zira her ülkede farklı şekillerde kutlansa da Nevruzun dili her yerde aynıdır; dostluk, sevgi, barış ve yaşama sevincidir. Ortak kültür birliğimizin simgelerinden biri olarak, bu değerimize sahip çıkmak, özüne uygun olarak yaşamak ve gelecek kuşaklara aktarmak gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle güzel günlerin habercisi kabul edilerek bir bayram coşkusuyla karşıladığımız Nevruz’un tüm insanlığa barış, kardeşlik, umut getirmesini diliyorum. ” şeklinde konuştu.

İlçe Müftü Vekili Ahmet Aksu tarafından okunan Nevruz Duasının ardından Kaymakam Okur Başkan Alıcık ve protokol üyeleri tarafından Nevruz ateşi yakıldı. Nevruz ateşinin üstünden Kaymakam Okur Başkan Haluk Alıcık ve protokol üyeleri tek tek atlamasının ardından örs döven Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Kaymakam Mehmet Okur’a bolluk ve bereketin simgesi olan Nevruz Sepeti takdim etti. Geleneksel olarak yapıla gelen yumurta tokuşturmalarından sonra Nazilli Mehteran Ekibinin takdimi ile başlayan gösteriler sırasıyla, Nazilli Belediyesi Halk Oyunları ekibi, KKTC, Bulgaristan, Ukrayna, Kazakistan, Macaristan ve Ahıska Türkleri’nin folklor ve dans gösterileri ile sona erdi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: