haber oku

NAZİLLİ’DE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI!

admin ~ 18 Eylül 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

 

egitimogretimyili (8)

Nazilli’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başladı

Nazilli’de İlköğretim Haftası ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılışı düzenlenen törenle kutlandı.

Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle ilköğretim okullarının katılımıyla İstasyon meydanında Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması ile başlayan program, Nazilli Özel Aydınlık İlköğretim Okulu’nda devam etti. Düzenlenen törenlere AK Parti Aydın Milletvekili A.Gültekin Kılınç, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İsabeyli Belde Belediye Başkanı B.Kuvvet Erim, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, Siyasi Parti Temsilcileri, Protokol üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, 97 okulda 26 bin 785 öğrencinin ders başı yaptığını belirterek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi sayısal verilerinin bir bölümünü açıkladı. Özel Eğitime tabi öğrencilerimiz Okul öncesinden Liseye kadar özenle eğitime tabi tutulmaktadırlar diyen Faruk Ercan Genel olarak öğretmen eksiğimiz yok vurgusu yaptı. Ercan; “Sınıf Öğretmenliğinde fazlalığımız var. Reform niteliğindeki 4+4+4 ile ilgili değişikliği en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Sorunlar olabilir. Herkes şunu iyi bilsin ki her türlü zorluğun, sıkıntının üstesinden gelecek deneyim ve güçteyiz. Bu konuda kimsenin kuşkusu ve endişesi olmasın. Çocuklarınızı okullarımıza teslim ettiğiniz andan itibaren onlar bizim emanetimizdir. Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızdır. Sizin derdiniz bizim derdimizdir. Çocuklarınızın problemleri bizim problemimizdir. Derdiniz derdimiz, sevinciniz sevincimizdir. Ola ki bir probleminiz var. Önce okul yönetimine iletin, çözülmezse bize gelin. Biz bu görevlerde sizler için varız. Bir anne babanın hayattaki en önemli görevi iyi bir evlat yetiştirmektir. Bugün görevinizin en önemli günüdür. Çünkü çocuklarınız okula başlıyor. Unutmayalım ki eğitim sadece okullara bırakılacak bir iş değildir. Okul, aile, sosyal çevre, sosyal kurumlar bütünün parçaları gibi ideolojilerden uzak ilişki içinde olmalıdır. Çünkü çocuklar bizim çocuklarımız, ülke bizim ülkemiz, gelecek bizim geleceğimizdir” dedi.

Okul’un anlamı ve eğitimdeki amaçlarını anlatan Okul Müdürü Süleyman Diker; “Okul, çocuk ve gençleri çok yönlü yetişmesi açısından uygun imkanlar sağlayan, genç beyinleri bilgiyi, insanlığa saygıyı, ülkesini ve milletini sevmeyi, onuru ve bağımsızlığı öğreten bir kurumdur. Bu yüzden eğitime değer vermek, geleceğini düşünen toplumlar için vazgeçilmez unsurlardan birisidir. Amacımız, öğrencilere saygıyla yaklaşan ve başarılı bir yaşam için ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeleri için imkan bulacakları, başarısız olduklarında ise küçük düşme yerine güvenli bir ortamda, hatalarının çözümlerini öğrenebilecekleri ve güçlendiklerini hissederek, yarışma yerine işbirliğini yapacak ortam hazırlamaktır” şeklinde konuştu.

Yeni Eğitim-Öğretim yılının herkese hayırlı olmasını dileyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Türk milletinin eğitimde çok önemli bir yerde olması gerektiğini belirterek; “Lider Ülke Türkiye dediğimiz noktada o lider ülkeyi yetiştirecek öğretmen arkadaşlarımız burada. Yarınımızın geleceği olan çocuklarımız Allah’ın izni ile milli ve manevi değerlerine bağlı ülkesini seven gençler olmaları için mücadele etmelidir. Öğretmenlikten geldiğim için okulun ilk günü mutluluğunu her zaman bilen birisiyim. Nazilli Belediye Başkanı olarak Üniversite ve Eğitim şehri olmak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Okulları çok önemsiyoruz bu konuda Sağlık Meslek Lisesi ve Fen Lisesi Yurdu yapımı olsun tüm okullarımıza yardımlarımız sürüyor. Bugün eğitime başlayan çocuklarımız için de farklı bir uygulama başlattık. Her okulumuzun bahçesine oyun grubu hediye ediyoruz. Bugünden itibaren okullarımıza kurulmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Eğitimin önemine değinen İlçe Kaymakamı Mehmet Okur  ilçede derslik başına düşen öğrenci sayısının 25 olduğunu hatırlatarak, eğitime verilen desteğe dikkat çekti. Okulların yapımında emeği geçen, hayırseverler başta olmak üzere Nazilli Belediyesine ve Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti.

Hükümetin son dönemde eğitime ayrılan payı arttırması ile eğitimde önemli bir aşama kaydedildiğinin altını çizen Milletvekili Kılınç, “2012- 2013 Eğitim Öğretim yılının ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ulu önder Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkabilmek için araştırma ve geliştirme alanında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Son yıllarda bütçeden eğitime ayrılan paylarda gerçekleştirilen artışlar son derece önemli. Devletimizin çeşitli kurumlar aracılığı ile verdiği destekler sayesinde dünyada dahi dikkati çeken bir seviyeye geldik” dedi.

Okul öğrencilerinin günün anlamına ilişkin şiirler, ritim show gösterisi ve söyledikleri  solo şarkıların ardından sekizinci sınıf öğrencileri ilköğretim birinci sınıfa başlayan öğrencilere çiçek ve çikolatalar vererek karşıladı. Tören Öğrenci Andı’nın okunması ile son buldu.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: