haber oku

NAZİLLİLİ OLMA!

~ 03 Mart 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Adsız

İnsanlar hayatları boyu dünyada hoş bir seda bırakmak için yaşarlar. Bu sedayı bırakabilenler kendilerinden sonra dünyada yaşamaya devam ederler.

İnsanlık ve teknoloji işte bu duygu ve düşüncelerle gelişmiş ve dünyanın ilerlemesine vesile olmuştur. Düşünceler insandan insana değişse de genel kanı haline gelen duygular topluma mal olur ve bu konuda söylenen sözler atasözü ve deyim olarak nesilden nesile aktarılır.

Ziya Paşa bir beytinde diyor ki:

-Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır.

İşte dünyada olmak ya da olmamak böyle bir şeydir.

Nazilli’mizin gelişen dünyada yer alması ve sesini duyurabilmesi için bir takım tanıtıcı çalışmalar içerisine giren herkes bu güzide ilçeye hizmet etmiş sayılır. Bu hizmet herkesin mesleğine, imkânına ve kapasitesine göre değişir. Bu konuda yapılan en küçük çalışmayı önemsiyorum.

Nazilli Belediyesi’nin bu konuda altı yıldan bu yana geleneksel hale getirdiği 7. Kültür, Sanat ve Edebiyat Festivali yaklaşık yirmi gün sonra Nazilli Belediye Meydanında başlayacaktır.

Bu Şenlik altı yıldan bu yana Nazilli’mize çok şey kazandırmıştır. Özellikle Nazilli’mize gelen sanat insanlarının buradan seslenişleri bütün basın yayın organlarında yer almıştır.

Nazillililerimiz için de güzel anılar bırakmıştır. Hayatları boyunca tanışma fırsatı bulamayacakları kişilerin konferanslarını dinleyip kendileriyle sohbet etmişlerdir.

Bu işin yapılma nedeni çok iyi incelenmeli ve kalıcı temeller üzerine oturtulmalıdır. Sanat ve sanatçı hiçbir zaman siyasete ve kişilere malzeme olmamalıdır. Bu gibi organizasyon öncelikle sanat için yapılmalıdır.

Altı yıldan bu yana büyük fedakârlıklarla yürütülmeye çalışılan kültür, sanat ve edebiyat şenliğine gelen sanat insanları bir yıllık çalışmanın ürünüdür. Onlar milletimizin dünyaya açılan pencereleridir.

Nazillili sanat ve edebiyat insanı yok mu?

Bu konuda söylenecek sözlerimiz de var. Çünkü listelere baktığımda Nazillili sanat ve edebiyat insanının olmadığı gördüm. Nazillili sanat ve edebiyat insanların başka bir listede olduğunu söylediler. Bu listeleri neden ayırdıkları konusunda bilgi almaya çalıştığım Nazilli Belediye yetkileri ve organizatörler Nazillili yazarlar o listeye sığmadı dediler. Onun için ayrı liste yapmışlar. Herkes sığmış Nazillili yazarlar sığmamış. Tamam, peki tanıtım kitapçıklarında niye yoklar? Demek ki sayfa yetmemiş.

Bu söz karşısında aklıma şu söz geldi. Özrü kabahatinden büyük.

Nazillili olma!

Nazilli’de yapılan kültür, sanat ve edebiyat şenliğinin afişinde Nazillili sanat insanları yoktur.

Neden?

Çünkü bunlar Nazillili.

Çünkü bunlar bu ilçe için bir şeyler yapmaya çalışanlar.

Çünkü bunlar masrafsız geliyorlar.

Bunları Nazillili tanımıyor.

Nazillili olmayacaksın.

Belediye olarak yaptığınız şenlikte kendi sanat adamınızı öne çıkarmayacaksanız bu şenliği sanat adına mı yapıyorsunuz?

Kendi şehrinde yapılan sanat şenliğinde parya durumuna düşen Nazillili sanat insanları, kendilerinin değer verilip aynı afişte ve kitapçıklarda oldukları şenlikleri özlemle beklemektedirler.

Kendi sanat insanının elinden tutmayanların başka sanat insanlarından nemalanmasına bir sanat insanı olarak karşıyım.

Ben hamasi nutuklarla yapılan şenliklere de karşıyım. Eğer bir şeyler yapılacaksa tamamen amacına uygun yapılmalıdır.

Muhabbetle!..

02.03.2016

Osman GİRGİN

osmanlıhaber.com

osmangirgin.haber@hotmail.com

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.