haber oku

NAZİLLİMİZE İLK KÖSTEK BAŞBAKAN MENDERES’TEN

admin ~ 27 Temmuz 2021 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Yaşadığımız, havasını, suyunu ve nimetlerini cömertçe harcadığımız güzel beldemiz zaman içerisinde birçok değişikliklere maruz kalmıştır.

Önemli olan bu değişiklikleri olumlu yöne çevirebilmektir. Yoksa değişikliğin karşısında durmaya çalışmak beyhudedir.

Bir Çin atasözü der ki:

-Değişim rüzgârları esmeye başlayınca aptallar duvar inşa eder, akıllılar ise yel değirmeni.

Nazilli tarihin her döneminde yerleşim merkezi olmuş üzerinde medeniyetler inşa edilmiştir. Fakat biz bunların hepsini belgelerle kanıtlayamıyoruz. Kanıtlayabildiğimiz tarih olarak beş bin yıllıktır.

Yazımızda kaynak olarak faydalandığım Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN “Milli Mücadele ve NAZİLLİ TARİHİ” adlı kitabında Nazilli tarihini yaklaşık 12 bin yıl öncesine kadar götürmüştür.

Malazgirt Savaşı’ndan sonra ikinci kez Anadolu’ya göçlerle gelen Türk obaları ilçemize bin iki yüzlü yıllarda gelerek yerleşim yerlerini oluşturmuşlardır. Gelenlerin tamamı Oğuz (Selçuklu Türkler) boylarıdır. Oğuz bölüntülerinden birçoğu Nazilli İlçesinde köylerini kendi isimleriyle kurdular. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan 92 köyden (mahalleden) 37 si oymak adıdır. Bunların isimlerini adı geçen eserde bulabilirsiniz.

İlçemiz tarihi süreçte birçok değişiklikler yaşamıştır. Bunları zaman zaman aktarmaya çalışacağız. Kurtuluş Savaşı öncesi Yunan işgaline uğrayan ilçemiz çok büyük üzüntüler, yıkıntılar ve eşi benzeri olmayan canice işlenen vahşetlere sahne olmuştur.

Milli Mücadelede bu toprakların yetiştirdiği efeler ve kızanları bütün dünyaya Türk’ün gücünü ve bağımsızlık aşkını göstermişlerdir.

Cumhuriyetin kuruluşu bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük gelişme ve çağdaşlaşmaya neden olmuştur.

Nazilli Cumhuriyetten sonraki ilk büyük atılımını Sümerbank Basma Fabrikası’nın açılışı ile yaşamıştır. Bu fabrikanın açılışında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Celal BAYAR, Demirci Mehmet EFE olmak üzere herkese şükran borçluyuz. Nazilli’yi günün şartlarında Anadolu’nun parlayan yıldızı yapmıştır.

1950 yılından sonra Menderes hükümetleri Menderes’in Aydınlı olmasından dolayı Aydın-Nazilli çekişmesine sürüklemiş ve Aydın’ı öne çıkarmaya çalışmıştır. Aydın tekstil 1954 yılında kurulmuş, Aydın Gar 1955 yılında yapılmıştır. Aslına bakarsanız 45 km ara ile gar bile yapılmaz. Bununla da kalınmamış Nazilli çok dikkate alınmamıştır.

1952 yılında “Nazilli’yi Paris Yapacağım” sloganı ile seçime giren rahmetli İrfan KONUR seçimi kazanmış ve birçok projesini hayata geçirmek için çalışmıştır. Özellikle Nazilli tramvay hattı için Menderes hükümetinden izin istedi. Cumhurbaşkanı Celal BAYAR ve Demirci Mehmet Efe’ye rağmen hükümetten gelen cevap:

-Tramvaylar bu arazide, bu yolda çalışamaz.

Birçok gerçekleştirdiği hizmete rağmen başkanlığı bırakmıştır.

Eğer Menderes Hükümeti Nazilli’nin yanında olsaydı, hizmetler devam etseydi Nazilli Anadolu’nun yıldızı olurdu. O zamanlar Nazilli nüfus yönüyle Aydın ve Denizli’den daha fazla imiş.

Sonraki başkanlar da ilçesi için çalışan ve ileri görüşlü olmayınca Nazilli küçülüp gitmiştir. Elindeki mirasları da mirasyedi gibi satıp bitirmiştir. İz bırakan bazı başkanlar gelse de yine Nazilli emin ellerde değildir.

İnşallah ilçemizin dost ve düşmanlarını anlatmaya çalışacağız.

Muhabbetle!..

*Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN  “Milli Mücadele ve NAZİLLİ TARİHİ” adlı eserinden faydalanılmıştır.

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.