haber oku

NECİP FAZIL KISAKÜREK (26.05.1904-25.05.1983)

admin ~ 25 Mayıs 2022 ~ Genel, Manşetler

Türk milletinin yetiştirdiği yazar, şair, eleştirmen, piyes yazarı, gazeteci ve düşünürdür.

Osmanlı Devletinin son zamanları olan 26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da doğmuş, 25 Mayıs 1983’te İstanbul Erenköy’de ölmüştür.

Büyükbabası devrin ünlü hukukçularındandı. Babası da hukukçuydu. 15 yaşına kadar birçok hastalık atlattı.

16 yaşında Deniz Harp Okulu’na girdi. Üç yıl burada okudu. Şiir yazmaya burada başladı. İstanbul’un işgalinde annesiyle birlikte Erzurum’daki dayısının yanına gitti.

1921 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümüne girdi.

Cumhuriyet’in ilanından sonra Avrupa’ya gönderilecek öğrenciler arasına girmeyi başardı. Eğitim için Fransa’ya gitti. Bir yıl sonra yurda döndü.

1925 yılında “Örümcek Ağı” adlı ilk şiir kitabını çıkardı. İkinci şiir kitabı “Kaldırımlar” onu üne kavuşturdu. Bu açıdan Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biridir.

Genç yaşında büyük şairlerin arasında yer alır. 1934 yılında hocası Seyid Abdülhakim Arvasi ile tanışır. Bundan sonra dünyası değişir. Eserlerini dinin etkisinde yazmaya başlar.

Şiir, roman, hikâye, piyes ve makaleler olmak üzere her konuda kitaplar, yazılar yazar. Piyesleri kapalı gişe oynar.

Yaklaşık yetmişe yakın kitabı vardır. Şiirleri ders kitaplarımıza girmiştir. 1962 yılından sonra tüm Anadolu’ya dolaşarak konferanslar vermiştir.

1980’de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’nü, ‘İman ve İslam Atlası’ adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı’nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü’nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı’nca 1980’de verilen beratla ‘Sultan-üş Şuara’ (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.

25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul Erenköy’deki evinde vefat etmiştir.

Bu yazı, Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN TÜRK BÜYÜKLERİ (Çocuk kitabından) alınmıştır.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.