haber oku

NECİP FAZIL KISAKÜREK KONFERANSI

admin ~ 25 Mayıs 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

 

Dsci0053

Nazilli Ülkü Ocağı Necip fazıl KISAKÜREK konferansı düzenledi. Necip Fazıl

KISAKÜREK’İN ölüm yıldönümü olan 25 Mayıs 2012 Cuma Günü Nazilli Belediye Nikâh Salonundaki konferansı Eğitimci- yazar Osman GİRGİN verdi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile açılış yapılan gecede Hilal GİRGİN Necip fazıl KISAKÜREK’İN  “Anneciğim” şiirini okudu.

Konferanslarını vermek üzere kürsüye gelerek Geceye gelenleri selamladıktan sonra Osman GİRGİN:

-Buraya  her  şeyden önce bir dava adamını anmak için geldik. Dava adamı olmak kadar dava adamı olarak kalmak da zordur. Dava adamlarının hele hele memleketin bağrından çıkan Türk’ün öz evlatlarını hatırlamazsak, anmazsak yarın bizleri de anan olmayacaktır. Bakınız Ebu Müslim Horasani ne diyor!

“Onlar; dostlarının zararından emin oldukları için dostlarını uzak tuttular. Düşmanlarının zararından korunmak ve kazanmak için onları yakınlarına aldılar. Yanlarına aldıkları düşmanları dost olmadığı gibi, uzakta tuttukları da düşman oldu. Böylece herkes düşman safında birleşince, yıkılmaları mukadder oldu.”

Bu sözler bize her zaman yardımcı olmalı. Birlik içinde Vatan, Millet ve din bağlarımızı iyi korumalıyız. Vatanları için şehid olanlara Allah’tan rahmet diliyorum.

Memleketimizin yetiştirdiği bir sürü yazar, şair sanat adamı var.Bir çoğu ölüm günlerinde mezarının başında üç beş kişi ile anılırken Üstad’ı memleketimizin en güzel ilçesinin, nadide salonunda böyle güzide  bir toplulukla anmak, herhalde O’nun “sevgililer sevgilisini” bulmasından ve milletine gereken değeri vermesinden değil midir?

Benim burada bulunma sebebim:

-Ustada kalırsa bu öksüz yapı,

Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Sözüne karşılık utanmamak ve bir şeyler yapabilmek telaş ve sevgimdendir. İşte ben eserlerinden derlediğim “ANLATABİLDİĞİM ÜSTAD” adlı kitabımı da onun için yazdım.

-Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası!

Bir vicdanın, bilemem, kaçtır hava parası?

Diye haykıran, fikri öz menbaından alarak, Anadolu’nun bağrından çıkan davası uğruna çok kırılan ama hiç eğilmeyen Şair’e kim dinlemeye gelmez ki?

-Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana;

Yükseldik sanıyor, alçaldıkça tabana!..

Diyerek zamana, mekâna, paraya, mevkiye, meydan okuyan, her şeyi Allah uğrunda yok sayan, bu yolda nesiller yetiştirmek sevdasıyla tohumlar saçan Üstad’ı kim sahiplenmez ki?

Konferansın ilerleyen bölümlerinde Necip Fazıl KISAKÜREK’İN hayatını önemli bölümlerle giriş yaparak anlattı. Onun özellikle zamanın siyasetçilerini kızdıran söz ve beyitlerinden örnekler vererek “KALDIRIMLAR” şiirini okudu.

1980 yılında 12 Eylül “Ülkücüler Davasında” da yargılandığını söylemsinin ardından, Atatürk düşmanı olmadığını Atatürk’ün ardından yazdığı yazıyla savundu. Zaman zaman Üstadın nüktelerinden bahsederek dinleyenleri hoş bir zaman geçirten GİRGİN, ”Vasiyet” beyitini okudu.

-Son gün olmasın dostum, çelengim, top arabam;

Alıp beni götürsün, tam dört inanmış adam…

Sözlerini Üstadın şu beyitleri ile bitirdi:

-Surdan bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes,

Ey kahpe rüzgâr artık ne yandan esersen es…

Osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: