haber oku

NEVRUZ ANA VE ATA YURDUMUZDAN GELEN BAYRAMDIR!

admin ~ 18 Mart 2013 ~ Genel, Manşetler

nevruzbasinaciklamasi (3)

NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI H. HALUK ALICIK’ IN
3. ULUSLAR ARASI NEVRUZ BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye’nin de içinde yer aldığı geniş bir coğrafyada baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart, Nevruz Bayramı olarak kutlanması geleneği yanında barış, kardeşlik, dostluk mesajlarının da anlam kazandığı bir gündür.
Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramı’nı heyecan içinde kutlamanın sevincini yaşıyorum.

Türk milleti Nevruz’la birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış ve bu çok önemli kültürel gerçeği bugüne kadar korumuş ve yaşatmıştır. Bu kutlu Bayram; asırlardan beridir bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olarak kabul edilmiş çağımıza kadar ulaşmıştır.

Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, hoşgörünün de kaynağı olmuştur. Balkanlardan Sibirya bozkırlarına kadar uzanan büyük bir coğrafyada kutlanan Bayram’ın, geçmişle bugün arasında önemli bir kültürel köprü olduğu şüphesizdir.

“Nevruz Barıştır, Nevruz Kardeşliktir, Nevruz Doğanın uyanışı, Baharın gelişidir.”
Yakılan ateşler etrafında tutulan eller, gülen yüzler, sıklaşan saflar, uzaklaştırılan ihtilaflar, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine aynı heves ve hedef ile bir araya gelen gönüller bu coğrafyayı vatan yapmış ve sonsuza kadar bağımsız yaşama idealini herkese ilan etmiştir.

Kış mevsiminin arkasından bahara kapı aralayan bu ‘Yeni Günün’, barışın ve kardeşliğin habercisi olmasını temenni ediyor, son yurdumuz Anadolu’da tam bağımsız bir halde, birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza kadar var olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle değerli Nazilli halkının ve Türk milletimizin Nevruz Bayramı’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: