haber oku

NİKÂH SOSYAL GÜVENCE DEMEK Mİ?

admin ~ 02 Ocak 2019 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

İnsan yeryüzünün en mükemmel yaratılmışıdır. Böyle olmasına rağmen yine de yalnız yaşaması mümkün değildir. Onun için dünyanın üzerinde parça parça olmuş devlet ve milletler görürsünüz. Yalnız yaşayamayan insanların gruplar ve şehirler kurmaları da bir ihtiyaçtır.

Dünyadaki bütün toplulukların başlangıcı ve çekirdeği ailedir. Ailenin olmadığı gruplar ne kadar bilinçli ve fikirdaş olurlarsa olsunlar çatlamaya mahkûmdur. İnsanın beraber yaşama fıtratının yanında lider ve yönetme egosu vardır. Bu egoyu insan bazen ürettiği mallar ve ürünler üzerinde bazen de insanlar üzerinde tatmin etmek ister.

Aile, yaratanımız tarafından fıtratımıza verilen ve teşvik edilen en sağlam birimdir. Aileyi yıkamadan milletleri yenemezsin. Aileyi bozmadan milletlerin geleceklerini bitiremezsin. Bunun için aile başta Kuran-ı Kerim olmak üzere bütün kutsal kitaplarda kutsanmıştır.

Hucurat suresi 13 ayeti kerimde Allah biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık derken ailenin gerçek tanımını yapıyor. Aileyi korumak için güzel mükâfatlar veriyor. Dağıtmamak için de ağır sorumluluklar yüklüyor. Ailenin devamından yana olduğunu açık seçik ayetleri ve gönderdiği peygamberleri vasıtasıyla anlatıyor.

Her şeye rağmen, hoş karşılanmasa da nikâhın bitmesi durumunda kadının iddet durumu için mihr verilmesini emretmiştir.

Günümüzde bu mihr yani nafaka evlenecek kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Günümüzde sosyal güvenlik kurumları bile kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl çalışma karşılığı emekliye ayrılmasından dolayı çökmüştür. Fakat kocasıyla 20 yıl değil 20 gün bile geçinmeyen 20 yaşındaki Ayşe, ömrü boyunca kocasından nafaka almaktadır. Kocası nasıl çökmeyecek.

Bu nafakanın başlama bitiş tarihi, günü, yılı ve almada yaşa takılmaları yok mudur?

Bugünün nafaka mağdurları emeklilikte yaşa takılanlardan(eyt) daha fazladır.

Nikahtaki kerameti gün geçtikçe daha iyi anlamaktadır bayanlar.

Emeklilik yaşını bile 65 çıkaran yasa nafaka yaşını düzenlememiştir.

Bayanlar bir işe girip 65 yaşına kadar çalışıp emekli olacağına, bir kocaya gidip 6,5 gün sonra boşanması sosyal güvenlik kurumlarından daha güvenlidir.

Peki, bunu ödeyen erkekler ne yapacaklar, nasıl geçinecekler?

Hele şu kadar alan, bu kadar isteyen zenginlerin paparazzi şeklindeki magazinsel dedikoduları bekar kızların rüyası haline gelmiştir.

Evliliği teşvik amacıyla devletimizin verdiği destekler ve ikramiyeler güzel, bunun haricinde her şey evliliğin karşısında duruyor.

Demek ki iyi niyet yetmiyor kanunların da evliliğin yanında olması gerekiyor. Belediyeler bile evlenecek çiftlerden neredeyse evlenmeyin der gibi bir sürü sorma ver parası alıyorlar.

Evliliği kolaylaştırma çalışmaları gün geçtikçe tersine dönüyor. İnsanların mağdur duruma düşmesi elbette kabul edilebilir bir durumdur. Bir tarafı mağdur etmeyelim diyerek diğerini mağdur etmek adalet değil, pozitif ayrımcılıktır. Ayrımcılığın her türlüsünün karşısındayız. Şunu unutmamak gerekir ki adalet herkese lazımdır.

Evliliği ve evlilik sonrasını adaletli bir duruma getirmediğimiz müddetçe aileyi kurtaramayız.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar-Şair

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.