haber oku

ÖĞRETMEN KİM OLUYOR?

~ 18 Kasım 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Günümüz dünyası nelerin kıymetini biliyor ki, öğretmenin kıymetini bilsin. Gününüzün kıymetlileri insanı gerçek manadan uzaklaştıran maddi varlıklardır.

Dünya hızla değişmektedir. Bu değişime ayak uyduramayanlar kendileriyle baş başa yaşamaktadırlar. Öğretmen geçmişle gelecek arasında köprüdür. Öğretmene değer vermeyenler köprülerini sağlamlaştıramazlar.

İşte yine bir öğretmenler gününe daha erişmiş bulunmaktayız. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım gününü, 24 Kasım 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlamaktayız. 35. Öğretmenler Günü nedeniyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Ellerinden saygıyla, hürmetle öpüyorum. Daha nice yıllar sağlıkla ve huzurla idealleri uğruna çalışmalarını, bu millet için güzel hayaller kurmalarını istiyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah rahmet eylesin. İnşallah mekânları cennet olur.

Öğretmenlik devlet memurluğu değildir. Bir uzmanlık mesleğidir. Ne hazin bir dönemde yaşıyoruz ki öğretmenler bir memurdan bile daha az itibar ve ücret almaktadırlar. Bunun asıl sebebi düzenin para, gösteriş, şan, şöhret ve tembellik üzerine kurulu olmasındandır. Yani okuldaki öğrenilenler, ilim ve bilim para etmemektedir. Çocuk para getirecek bir okula giderse zeki, gitmezse öğretmen başarısızdır. Zaten yarım gün çalışan, tatili bol olan öğretmenlik değil mi?

Eğitimin merkezinde olan öğretmen bütün eğitim çalışanlarıyla aynı ücreti almaktadır. Okulda öğretmenden daha az alan yoktur. Ama iş eğitim ve öğretime gelince bütün sorumluluk öğretmenindir.

Öğretmensiz eğitim olur mu?

Özellikle okula ilk adımın atıldığı ilkokul birinci sınıfta öğretmen seçimi için kapı kapı dolaşan veliler öğretmenden başka bütün idarecilerin elini ayağını öpmektedir.

Öğretmen kim oluyor?

Okula misafir olarak gelen bütün devlet ve millet büyükleri okul idaresi tarafından öğretmenleri görmeden ağırlanıp gönderilmektedir.

Öğretmen kim oluyor?

Okulda çalışan öğretmenin derdi, tasası, istekleri, ihtiyaçları, çektiği zorluklar ve iyi bir eğitim için olmazsa olmazları hiç önemli değildir. Sistem ne istediyse o olacaktır.

Öğretmen kim oluyor?

Başarılı olmuş, projeler üretmiş, sistemin eksiklerini görmüş veya okulun bir eğitim kurumu olduğunu savunmuş öğretmen, idarecilerin gözüne girmediği müddetçe fark edilmez.

Öğretmen kim oluyor?

Bugün eğitim sisteminde herkes kendi yerini bilecek. Haddini bilecek. Öğretmenin yeri eğitim sisteminin en alt basamağıdır. Onun içindir idareci olmak için verilen mücadele.

İdareciliği alınınca psikolojik tedavi ihtiyacı ortaya çıkan, eşiyle boşanma durumu söz konusu olan arkadaşlar, sizin mesleğiniz neydi ya?

Gelecekte aynı yarış ve takla atmalar memurluk ve hizmetçilik bölümlerinde de olacaktır. Çünkü bu kutsal meslekten kaçış var. Tabiri yerindeyse sorumluluk ve vicdan var, yetki, itibar ve para yok. Var mı böyle bir meslek daha?

Öğretmen kim oluyor?

Bunlardan temizlenmek, öğretmenlik mesleğini hak ettiği yere getirmek,  milletin geleceğini güvence altına almak, yetişecek yeni kuşaklar için endişe etmemek istiyorsanız yapılacak ilk iş öğretmenin itibarını ve yetkisini kendisine teslim etmektir.

Öğretmenden daha fazla hiçbir devlet memuru ücret almamalıdır. Başöğretmen milletvekili maaşları da öğretmenden fazla olmasın demiş ama boş verin, benim vekilim işini bilir.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmanlıhaber.com

osmangirgin.haber@hotmail.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.