haber oku

ÖĞRETMEN OLMAK

~ 23 Kasım 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

İnsanlık var olduğu günden bu yana kendisiyle savaştadır. Bu savaşı kazanlar her zaman kendilerinin haklı olduğunu savunurlar. Günümüzün savaşlarını haklılar değil güçlüler kazanmaktadır.

Güçlülerin kazandığı dünya hayvanlar âleminin yaşadığı ormandan farksızdır. Çünkü o dünyada erdemin, ilmin, hukukun, öğrenmenin, insanlığın, hak ve hakikatin bir önemi yoktur. İnsanlar madden ve manen güçlü olmanın meşru ve gayri meşru yollarını öğrenme çabasındadırlar. Oysa dünya bir kere daha gelmeyeceğiz diye her şeyin mubah olduğu bir yer değil, yaşadıklarımızın ve yaşattıklarımızın hesabını vereceğimiz, Allah’ın kendi özelliklerini yansıtarak yarattığı insanoğlunu imtihan için gönderdiği muhteşem yerin adıdır.

İnsanlığı öğrenmek insan olmanın gereğidir. İnsan kendi başına bir şeyler öğrenebilme yeteneğine sahip olsa da yaratıcı her zaman eğitici ve bilgilendirici göndermiştir. Allah’ın tebliğ edici ve öğreticisiz bırakmadığı insanoğlu nefsi uğruna dünyanın debdebeli hayatının içerisinde kaybolup gitmiştir.

Dünyanım eğiticileri peygamberlerdir. Peygamberler Allah’ın seçtiği kullar olmasına rağmen bile zaman zaman aşağılanmış ve hor görülmüşlerdir.

İlim her zaman övülmesine rağmen hiçbir zaman taşıyıcılarına değer verilmemiştir. Bunun sebebi gücü elinde bulunduranların güçlerini kaybetmek istememelerindendir. Oysaki ilim sahipleri hiçbir zaman yenme ve yenilme telaşı taşımazlar. Onlar bütün bilgi ve becerilerini karşılık beklemeden insanlık için harcayan fedakâr insanlardır.

İşte bir öğretmenler gününü daha idrak etmek üzereyiz. Resmi olarak 36. öğretmenler gününde, kutlanmaya başlandığı günden bir adım ileriye gidilmemişse bunun kutlayan ve kutlananlara bir faydası yoktur.

Yine de Başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. Karşılarında hürmetle eğiliyorum.

Her konuda yaptığımız gibi bu mesleğin de içini boşalttığımızı göstermektedir. Öğretmenlik mesleği gün geçtikçe değer kaybetmektedir. Bunun için acil önlem alınmazsa milletimizin geleceği tehlikededir.

Siz hiç öğretmen olmak için gece gündüz çalışan, kendinden geçen öğrenci gördünüz mü?

Siz hiç üniversite sınavında en yüksek not alan öğrencilerin öğretmen okullarına girebilmek için kıyasıya mücadele verdiği bir dönemi hatırlıyor musunuz?

En zeki öğrencilerin öğretmenlik için yarışmadığı memleketin kurtulması mümkün değildir.

Öğretmenlik bütün mesleklerin anasıdır. Öğretmenden daha fazla ücret alan meslek çalışanı olmaması gerekir. Oluyorsa hata var demektir.

Atamayan öğretmenlerin koro oluşturduğunu görürsünüz de, ilminden dolayı saygı gösterilen öğretmen göremezsiniz.

Belki saygı gösterilecek öğretmen mi var diyebilirsiniz.

Peki, öğretmenler bu memlekette yetiştirilmiyor da gökten zembille mi iniyor?

Hata nerede?

Nerede yok ki?

Öğretmenlik memurluk değildir. Öğretmenlik uzmanlık mesleğidir. Öğretmenlik fedakârlık ve özveri mesleğidir. Öğretmenlik geleceği şekillendirme ve inşa etme mesleğidir.

Kırk yıl çalışıp emekli olanlardan hala öğretmen olamayanlar olduğu gibi bir gün bile okulda öğretmenlik yapmayıp ömür boyu öğretmen olanlar yok değildir.

Öğretmenlik sınıfta başlayıp sınıfta bitmez. Sınıfta, okulda, çarşı pazarda, sokakta caddede, parkta statta, düğünde cenazede, bayramda seyranda, bağda bahçede ve doğumda ölümde öğretmenlik devam eder.

Öğretmenlik mesleğini tutup kaldıramadığımız müddetçe bu memleketin ilerlemesi mümkün değildir.

Muhabbetle!..

23.11.2016

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.