haber oku

OSMANLICA AHDE VEFADIR

~ 20 Nisan 2015 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

osmanlıca 4

Nazilli’de öğretmenler Osmanlıca öğrenmek için kursa gidiyor.

 

Nazilli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Osmanlıca eğitim kursları Nazilli Lisesi’nde 31 Mart 2015 Salı günü başlayıp, 22 Nisan 2015 Çarşamba günü sona erecektir. Bu zaman zarfında kursa katılan yaklaşık 70 öğretmen okullarındaki mesailerinden sonra Osmanlıca için cansiperane çalışacaklardır. Kurs öğretici hocaları Aydın Şehid Savcı Mehmet Sevim Kiraz İmam Hatip Ortaokulundan Sayın Nurullah Cengiz, Aydın Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Mehmet Boyraz, Sultanhisar İmam Hatip Ortaokulundan Mehmet Kutlu olup çalışmalarını saat 17.30 ile 22.30 arasında gerçekleştirmektedirler.

 

Üç sınıf iki kademe şeklindeki sınıfların iki sınıfı II. kademe olup bir sınıf I. kademedir. Katılan öğretmenler sıkışık zamanlarını Osmanlıca kursu öğrenme çalışmalarında geçirmeleri takdiri şayan bir harekettir.osmanlıhaber.com internet gazetesinin imtiyaz sahibi Eğitimci-Yazar Osman Girgin kursiyer olarak katıldığı kurs ile ilgili şunları söyledi:

 

-Osmanlıca öğrenmek bir ahde vefa örneğidir. Altı yüz yıl dünya devleti olarak hüküm süren bir ecdadın torunları eğer atalarının yazısını bir mezar okuyuculuğu olarak görüyorsa bu tarih ve ahde vefa eksikliğidir. Köklerinden yoksun milletlerin ne kadar yaşadığı, yaşarlarsa da kimin kökleriyle yaşadığı aşikârdır. Bunu böyle düşünmeyen varsa kursiyerle de dâhil bütün çalışmalar beyhudedir. Ben buraya Osmanlıca öğrenmeye geldim. Gerisi hiç önemli değil.

 

osmanlıhaber.com olarak yapılan çalışmalarının küçümsenmemesi gerektiğini, bu çalışmaların mutlaka amacına ulaşacağını düşünüyoruz.

 

osmanlıhaber.com

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.