haber oku

OSMANLIDAN MI, OSMANLICADAN MI?

~ 26 Ocak 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

DSCF1406

 

Günübirlik yaşantının özendirildiği bir zaman diliminde, asırlardan bahsetmenin ne kadar yerinde olduğunu bilmeden kaleme aldığım yazı için ne söylenecek bilemiyorum.

Bugün bir aileyi, şirketi, spor kulübünü, şehri ve devleti yönetemeyenlerin, üç kıtada at koşturan, adalet dağıtan,  yönetilenlerini memnun eden bir düzeni anlamaları mümkün değildir. Bunlar dünya durdukça bu devletin izlerine bakarak kendilerinde olmayan eksiklikleri keşfetmeyi bile akıl edemeyeceklerdir. Çünkü Osmanlının idealine ve ülküsüne kurşun bile yetişemez.

Günümüzde Osmanlının neden asimile etmediğini sorgulayanların, Irak’taki, Çin’deki, Rusya’daki, Suriye’deki ve nice ülkelerdeki insanlık dramlarını kınama hakkı yoktur. Çünkü Osmanlı Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammet Mustafa’nın (sav)yolundan gitmeye çalışıyordu.  Bakınız gitmeye çalışıyordu dedim. Çünkü her dönemin ve topluluğun çürük elmaları olacaktır. Sen niyet ve amele bak.

Besmelesiz Osmanlıyı ağzına alamayacak olan kişilerin bugün düşmanlarına taş çıkartırcasına düşmanlık yapmaları, dinden bahsedenlerin din düşmanlarına kıskandıracak şekilde söz söylemelerinin altındaki gayenin aynı olduğunu düşünüyorum.  Osmanlı torunu olmayanların Osmanlı torunu olduğunu kabul etmemelerini anlamak gayet kolay da, torunu olup da bundan imtina ile kaçınmaya çalışan, kendini başka millet ve ırklara dayandırmaya çalışan soysuzları anlamak hiç kolay değil.

Osmanlı bir devletten daha ziyade bir ruhtur. Yönetim şeklinden ziyade bir yaşayıştır. Dilden ziyade uzlaşı, hoşgörü ve adalettir. Allah’ın dinini dünyaya yayma ülküsü olan İlahi Kelimetullah tır. Nizam-ı Âlem’dir. Bu cümlelerle ilgisi olmayanların Osmanlıya bakmaları ve söz söylemeleri fuzulidir.

Atalarımızın kurduğu cihan devletinin kuruluşunun 716. Yılı kutlu olsun. Osmanlı Devletinin daha nice yüzyıllar anılıp dillerde yaşatılacağından eminim. Dünyanın sonuna kadar Osmanlı beklenecek, ona ihanet edenlerin torunları dedelerine lanet okuyacaklardır. Osmanlıyı tanımamalarına rağmen şehir efsaneleriyle kendilerini avutacaklardır.

Osmanlı demek sevginin, adaletin, huzurun, hoşgörünün, mertliğin, insanlığın yeşerip devletleşmesi demektir.

Osmanlı demek mazlumun ayağa kalması, zalimin yatağa düşmesi demektir.

Osmanlı demek dünyayı çağ atlatmak demektir.

Osmanlı demek Şeyh Edebalilerin, Hacı Bayram Velilerin,  Hacı Bektaşi Velilerin, Akşemseddin’lerin, Ebu Suud Efendilerin dualarını almak demektir.

İşte böyle bir devletten günümüze kadar gelebilen sadece Anadolu toprakları kalmıştır. Aslında bunu da sitem olarak söylemiyorum. Allah yokluğunu göstermesin. Vatanımız, dinimiz ve milletimiz var oldukça şikâyetimiz elbet olmaz. Bizim şikâyetimiz milletimizin çıktığı yumurtayı beğenmemesindendir.

Yaklaşık altı asır hüküm süren bütün dünyanın merkezinde oturan bir devletin torunları olarak bugün ecdadın yazısını öğrenmekten bile utanır olmuşuz.

Hiç mi merak etmiyoruz koskoca medeniyet oluşturan Osmanlı medeniyetini?

Diyecekler ki Osmanlıca öğrenmekle mi keşfedeceğiz medeniyeti? Şunu unutmamak gerekir ki bizim kaynak olarak gösterdiğimiz birçok eser yabancı eserdir. Yani biz kendimizi düşmanlarımızdan öğrenmişiz.

Birileri de kalkıp diyor ki, Osmanlıca zaten bir dil değil yazı. Evet, biz de biliyoruz yazıdır. Niye karşı çıkılıyor. Bugün Çince, Rusça, Japonca dan bahsetseydik kimsenin gıkı çıkmazdı. Niye? Çünkü belki ticarette işimize yarar diye. Ne kadar kapitalist olmuşuz. Birde bunu yapanlar eski komünistler. Nerden nereye…

Devlet mi yıkılacak. Zaten hep bu yüzden kökümüzden ve medeniyetimizden uzak kalmadık mı doksan yıldır. Şimdiye kadar öğrenmiş olsaydık daha nice eserleri yok olmadan okuyabilirdik. Biz şimdiye kadar okuyamadığımız Osmanlı yazılarını saygıyla ve hürmetle yok ettik. Osmanlıca bize ait bir yazıdır. Araplara ait Arapça değil ki, sadece Arap alfabesiyle yazılan yazı.

Mezar okumak için yazı öğrenilir mi?

Ne kadar ilimden bilimden yoksun bu Osmanlıca öğrenmek isteyenler değil mi? Mezar taşı okumak için Osmanlıca öğreneceklermiş.

Bence mezar taşlarını okuyamamak bana göre bir milletin en büyük soysuzluğudur. Çünkü ecdadıyla arasındaki bağı koparıyorsun. Sonra Osmanlıcadan hala korkanlar var. Niye?

Bu korku Osmanlıdan mı, Osmanlıcadan mı?

Memleketimizde birçok kurslarda Osmanlıca kursları verilmektedir. Branşına göre fakültelerde de okutulmaktadır. Bunların yanında okullarda zorunlu olmamak şartı ile okutulması gayet normal. Zorunlu olacağını da hiç zannetmiyorum. Çünkü biz liselerimizden divan edebiyatını bile kaldırdık. Yani divan edebiyatını kaldırıp Osmanlıca tartışması açmak suni gündemdir.

Bir kere daha şanlı ecdadımızın kadirşinas devleti Osmanlı Devletinin 716 yılını kutlar o ruhun hiç ölmemesini, bir gün mutlaka yeşermesini temenni ederim.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

 

 


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: