haber oku

PROF.Dr.HANIM HALİLOVA, NAZİLLİ’DE KONFERANS VERDİ!

admin ~ 06 Nisan 2015 ~ Genel, Manşetler

DSC_2515

Prof. Dr. Hanım Halilova, Nazilli’de konferans verdi

Azerbaycan Kadın Hareketi Lideri, Ebulfez Elçibey ve Alparslan Türkeş’in başdanışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova, 6. Kültür Sanat Festivalinde ”Türkiye ve Türk Dünyası” isimli konferansta, Nazilliler ile buluştu.

Konuşmasına Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e saygı sözleriyle başlayan Halilova bağımsızlıklarından önce, Rusların Azerbaycan Türklerine yaptığı baskıcı yönetimini hatırlatarak Rusların Azerbaycan Türklerini asimile politikalarına giriştiğini ve Türklerin kendine Türk demesinin yasak olduğu günlerden bahsetti. Prof. Dr. Hanım Halilova “Sovyetlerle mücadele etmiş bir Türk kadını olarak Mustafa Kemal’in önünde baş eğerim. O Türkiye Cumhuriyetini kurmasaydı yetmiş yıl Sovyet hükmünde olan bizler kimliğimizi bilemezdik. Türkçe konuşmamızı, Türk isimleri almamızı, Türkler ile konuşmamızı yasakladılar.” şeklinde konuştu.

Kalabalık bir seyirci kitlesine konuşan Hanım Halilova Rusların Ermenileri destekleyerek Azerbaycan Türklerini birçok defa katlettiklerini söyledi. Ermenilerin en büyük katliamını Hocalıda yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Hanım Halilova, ”Hocalı katliamında öldürülen insanlarımızın kafatasları birbirinden ayrılmış, yakılmış haldeydi. Bizim Rus güdümlü Cumhurbaşkanımız Muttalibov, bu olayı sakladı. Dünya kamuoyuna bildirmedi. Bizim baskılarımız sayesinde, olaydan ancak üç gün sonra bir açıklama yapabildi ve anlattı. Ermeni doktoru Zori Balayan, bir Türk kız çocuğu üzerinde deney yaptı, çocuğun derisini soyarak ölümünün dakikasını bile tuttu ve bu Balayan yaptığı bu insanlık dışı deneyini yazdığı kitabına bile koyarak tüm dünyaya duyurdu. O sözde aydınlar neyin özrünü kimden özür dilediklerini bir kez daha otursun düşünsünler.  Katliamı biz Türkler değil Ermeniler yapmıştır” dedi.

Prof. Dr. Hanım Halilova, Rus ordusu Bakü’yü işgal ettiği sırada Ankara’nın, İstanbul’un ayağa kalktığını duyduğunda kendinde büyük bir güç hissettiğini ve beş bin kadınla birlikte meydana indiği günleri anlattı. Prof. Dr. Halilova, “Rus askeri göğsüme silahı dayadığında ne canımı düşündüm, ne de evlatlarımı. Eyvah Türkiye’yi görmeden öleceğim, dedim. Gözümü kararttım, koşup tankın üzerine çıkıp bağımsızlık istiyoruz, diye bağırdım. Elçibey ile beraber yıllarca, Türkiye’miz gelecek bizi kurtaracak diye bekledik. Elçibey Mustafa Kemal Atatürk’ü kendine rehber edinmiş ve örnek almıştı. Nitekim de kendisine Atatürk’ün askeri der ve onun yolundan gitmeyi tercih ederdi. 70’li yıllarda Elçibey ile birlikte mücadeleye başladıktan sonra ben Kadın hareketini örgütledim ve defalarca bağımsızlık için kadınlarımızla meydanlara çıktık. 1988’de Meydan harekâtında o zamanki adı Lenin Meydanı olan yerde Rus istilasına karşı özgürlük için bin kişilik kadın grubunu topladım. Lenin’in heykelini kadınlarla kırıp denize attım. Biz azatlığımızı istiyoruz, bağımsızlığımızı istiyoruz, diye haykırdık. Şimdi meydanın adı Azatlık Meydanı oldu. Beş bin kişilik kadın grubuyla Rus tanklarının önüne yürüdük” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren konferansında daha konuşacak anlatılacak çok şeyin olduğunu belirten Halilova tekrar Nazilli’ye gelmek istediğini ifade ederek 6. Kültür Sanat ve Edebiyat festivalinde yer almaktan çok büyük gurur duyduğunu belirtti. Böyle bir festivalin Nazilli’de düzenlenmesini sağlayan Başta Belediye Başkanı Haluk Alıcık olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ve takdirlerini ileten Halilova’ya programın sonunda MHP Aydın Milletvekili Aday Adayı Deniz Depboylu ile MHP İlçe Başkanı Engin Kürşat Özcan Nazilli Belediyesi tarafından hazırlatılan çiçek ve Uzun yaşam paketini Prof. Dr. Hanım Halilova’ya takdim etti.

osmanlıhaber.com


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.