haber oku

SAHİP ÇIKACAĞIZ

~ 02 Eylül 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

İnsanlar kurtulmak için çare arıyorlarsa bulundukları yerden ve zamandan memnun değiller demektir.

Önemli olan insanın kurtulmak istemesidir. Yoksa kurbağa misali haşlanıp, ölüp gidecektir.

Memleketimizin her karış toprağı şüheda kanlarıyla yoğrulmuş mukaddes topraklardır. Bu toprakların kıymetini bilmeyenlerin, bu topraklar üzerinde yaşamaya hakları yoktur. Yaşıyorlarsa eğer, bu da toprakların üzerinde yaşayan tarih ve millet bilincinden yoksun insanların bulunmasındandır.

Tarih boyunca vatan edinme savaşlarından başka yok edilme ve helak olma felaketlerinin görülmediği tarihin en eski, dünyanın en güzel ve verimli topraklarının üzerindeki Anadolu toprakları, zaman zaman kendini bilmezlerin haksız saldırılarına maruz kalmıştır. Dünyanın en güzel, en verimli ve stratejik yerinde Türk milletinin bulunması tevafuk değildir. Bu Allah’ın lütfunun yanında milletimizin hak etmesindendir.

Anadolu Türklerin anayurdudur.

İşte bugün üzerinde yaşadığımız ve nimetlerinden faydalandığımız güzel ilimiz Aydın ve ilçemiz Nazilli’de, Türklerin vatan ve millet duygularını bilmeyen satılık ve maşa sürüler tarafından işgal edilmiştir. İnsanlığı bile utandıran tabloların, işkencelerin ve ahlaksızlıkların ortaya çıkması kendilerinin ne kadar şerefsiz olduğunu ispatlamıştır.

Bu işgaller belki güzel ilçemizde yaşayan insanların şehid olmasına, topraklarının kirlenmesine vesile olduysa da milletimiz bir kere daha kahramanlığını, özgürlük sevdasını ve inancından aldığı vatan sevgisini tüm dünyaya duyurma fırsatı bulmuştur. Buna rağmen yine Türk milletini test etmeye çalışanların kendilerini ve tarihi bilmediklerini düşünüyorum.

Güzel memleketimizin kurtuluşunun 93 yılını ilk günkü sevinç ve gururla kutluyorum. Memleketimizin kurtulmasında emeği geçen herkesten başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Allah razı olsun. Mekânları cennet olsun. Zannedersem yaşayanlarımız kalmadı artık.

Bundan 93 yıl önce 5 Eylül 1922 yılında Nazilli’de yapılan insanlık dışı olayların çok iyi bilinmesi gerekir. Bunlar bilinecek ki dostumuzu düşmanımızı öğrenelim. Bu konuda yazılan kitap ve anlatılan hatıraların kaydedildiği kaynaklara bakalım. Dünkü düşmanın bugün dost olmadığını kendi gözlerimizle görelim.

Bugün dünyanın herhangi bir köşesinde duyduğumuz ve izlediğimiz en vahşi olayları bile gölgede bırakacak olan bu işgali yapanların bugün farklı bölge ve adlarla yine sahnede olduğunu hatırlatalım.

Yunanın işgalinde sevinerek bayrak sallayanların çocukları ve torunları hala burada oturmaktadır. Onlarında bayrak sallayacakları gün olmaması için birlik beraberliğimizi ve mensubiyet duygumuzu kaybetmemeliyiz.

Bu sene ki kurtuluş yıldönümünü daha da başka bir gururla ve sahiplenerek kutlamalıyız. Çünkü memleketimizin son günlerdeki durumu karşısında sevinmeyi bekleyen az vatan haini yok.

Konser ve eğlence anlamındaki şenliklerin iptal edilmiş olması bu sevinç ve gururumuzdan herhangi bir şey götürmemeli. Zaten kurtuluş günlerindeki konserlerin ben kurtuluşla ilgili bir ruh verdiğini inananlardan değilim. Bence o ruhu köreltmeye bile vesile oluyordu. Siz hiç 5 Eylül şenliklerinde kahramanlık ve vatan-millet sevgisini coşturacak bir konser izlediniz mi?

Bu memleketin ve ilçenin çocukları memleketimizin nasıl kurtulduğunu, kurtuluş savaşında kimlerin neler yaptığını, nerelerde iç isyanla vatan hainliği yapıldığını ve bu hainlerin arkasında kim ve kimler olduğunu bilmelidir. Yoksa memleketimizim güçlü olduğu bugün oynanan oyunların, kaç mislisi o gün oynanmamış mıdır?

Bu cennet vatanımızda durabilmenin bedelini dün ödedik, bugünde ödemeye devam ediyoruz ve yarında ödeyeceğiz. Sanmayın ki düşman bitecek. Buna rağmen Türk milleti ebediyete kadar bu toprakları vatan olarak sahip çıkacaktır.

Muhabbetle!

02.09.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmanlıhaber.com

osmanlıhaber.com@hotmail.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.