haber oku

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI

admin ~ 08 Ocak 2016 ~ Genel, Manşetler

DSC_0090

 

06 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 13.00’te Belediye Meydanı Şehitler Anıtı önünde Nazilli Belediyesi ve Türk Ocakları Nazilli Şubesinin düzenlediği ortak programda Sarıkamış Şehitleri anıldı. Sarıkamış Harekatının 101. yılı nedeniyle düzenlenen anma programına Kaymakam Mehmet Okur, Belediye Başkanı H.Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim, Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat, Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Ahmet Turan, Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim konuşmasının bir bölümünde

 

 “Osmanlı Devleti, Almanya ile yapılan anlaşmanın ardından 1. Dünya Savaşına girmek zorunda kalmıştı. Balkan Savaşından yeni çıkmış olması ve yeterli hazırlıkları yapma imkanı ve zamanı olmadığından savaşın ilerleyen dönemlerinde büyük olumsuzluklarla karşı karşıya kalmıştır. Osmanlı Devleti yapılacak bir taarruzla (1877-1878) Osmanlı-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Doğu Anadolu’da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan’ın geri alınmasını ve harekâtın Kafkasya’ya aktarılmasını mümkün görüyordu. Ordu’nun planı; bir Kolorduyla cepheden, iki Kolorduyla kuzey kanadından kuşatması ve Rus Ordusunun imhasını öngörüyordu.  Sarıkamış Kuşatma Harekâtı düşman kuvvetlerinin arkasına düşmeyi hedef alan başarılı bir plandı. Ancak stratejinin faktörlerinden, zaman ve iklim şartları iyi değerlendirilmediği için bu sonuç kaçınılmaz olmuştur.” Dedi.

 

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Haluk Alıcık “ Bölücü terör nedeniyle şehit olan askerlerimize, güvenlik güçlerimize, polislerimize rahmet diliyorum. Daha dün Karacasu’da yiğit bir vatan evladımızı şehit verdik ve defnettik. Acımız büyüktür. Memleketimiz sahipsiz değildir… “ diyerek programa katılanlara teşekkür ettim. Yapılan duanın ardından Sarıkamış’taki askerlerimizin bir günlük öğünlerinden olan buğday kavurgası, kara ekmek ve yağsız un çorbası halka ikram edildi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.