haber oku

SAYOKAN!

~ 26 Temmuz 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

girgin-resim1

Tarihin her döneminde kendini şerefle şanla yâd ettiren milletimiz, son yıllarda bu özelliğini unutturmaya çalışan, kültürel savaş açmış emperyalist uygarlıklarla karşı karşıyadır.

Bu emperyalistlerin en büyük oyunu ise kültürdür. Zaten herhangi bir inanç ve öğretiye dayanmayan, insanı günlük ve hayvani yaşamaya sevk eden bütün dünyalıkları karşımıza çıkarıyorlar.

Gayeleri?

Binlerce yıllık geçmişi ile dünyanın merkezinde olmuş ve olacak olan Türk Milletini dininden ve töresinden uzak tutmaktır.

Türk Milleti ancak bu yolla yenilmese bile, gücünü ve kuvvetini gelecek kuşaklara aktaramayacağından yavaş yavaş yok olup gitmesi beklenecektir.

Bunca yıllık geçmişi olan milletimiz buna müsaade eder mi?

Dünya var oldukça damarlarındaki asil kanı devam edecek olan milletimiz, tarihteki başarısının tesadüf olmadığını her fırsatta gösterecektir.

Özellikle görsel basının icat olmasıyla kültür emperyalizmini doruğa çıkaran emperyalist ülkeler, bunun meyvelerini toplamaya başladılar bile. Silahla ve savaşla değiştirdikleri ülke liderlerinin yanında, sayıları daha da fazla olan kendi milletlerine değiştirttikleri liderler var. İşte bunlar kültür emperyalizmin meyveleridir.

Peki, ne yapmamız gerekiyor?

Düşmanın silahıyla silahlanmak gerekmiyor mu?

Öyle ama biz bunu anlayıncaya kadar zaten bir 20-30 sene geçiyor. Sonra anlayanları anlayıncaya kadar da bir o kadar zaman geçiyor. İşte bu zamanların hepsini telefi etme niyetinde olanların oluşturduğu, düşmanın silahı diyebileceğimiz dünyaca ünlü Töremiz,  dünyanın resmileştirdiği ama ülkemizde resmileşemeyen sporumuz: “SAYOKAN”

Çalışmalarını 1990 yılında başlayan, 1999 yılında tamamlayan, 2002 yılında Dünya Federasyonunu, 2005 yılında Türkiye Federasyonunu tamamlayan  “SAYOKAN” yukarıda anlatmaya çalıştığım birçok konunun ilacı gibi görünüyor. Tabi ki alınması gereken daha çok yol olabilir. Unutmamak gerekir ki:

-Ameller niyetlere göredir.

Bu vesile ile kurucusu YABGU Sayın Nihat YİĞİT’E şükranlarımı sunarım. Kendini aşağıdaki gibi tanıtan bir organizasyonu görmemezlikten gelmek bana göre değildir

-Türk Milletinin birlik ve beraberliğine, tarihi, kültürel tüm unsurları faaliyet ve etkinliklerde görselleştirerek katkı sağlamaktır. Askeri ve Emniyet güvenlik personellerinin yerelliği ve milliliği olan bu alanda ruhsal ve fiziksel disiplinlerini kuvvetlendirmek, Türk Cumhuriyetleri ile birlik ve beraberliği sağlamasına faktör yapmak, yurt dışında Türk savaş sanatı eğitmenlerinin çağrılıp görevlendirilmeleri ortamlarını hazırlamak gibi idealleri hedeflemektedir. Bu hedefler içinde projeler hazırlamaktadır.

Sizleri felsefesiyle baş başa bırakıyorum:
1 – Duyduklarına inanmaz, gördüklerinin yarısına inanır: Böylece dedikoduların önüne geçilir, şer odakların taşıdıkları laflara itibar edilmez. Zan ile hareket edip yorum ve yargılama yapılmaz, iftiralara inanılmaz.

2 – Kişilerin geçmişi ile bugünlerini, bugünleri ile geleceklerini yargılamaz: Kim bilebilir ki geçmişi hoş olmayanın bugün değişmeyeceğini, bu günü güzel olanın yarını bozulmayacağını.

3 – Olmaz ile yoka inanmaz: Olmazı olduracak, yoktan var edecek Allah olduğuna göre, olmazların olması, yokun var edilmesi için kula düşen sadece çalışmak, öğrenmek ve Allah’tan isteyerek hak etmektir.

4 – Sır tutmak, sırları açığa vurmamak.

5 – Âlimlerle dost olup, dostlara danışmak.

6 – Fani dünyaya ait şeylerle öğünmemek, böbürlenmemek.

7 – Bela ve kötülüklere sabırlı, tahammüllü olmak.

8 – Hakkı korumak, hakka riayetle haksızlığı önlemek.

9 – içi-dışı, özü-sözü bir olmak.

10 – Kötü söz ve hareketlerden sakınmak.

11 – Emri altındakileri ve hizmetindekileri korumak ve gözetmek.

12 – Hak için hakkı söylemek ve hakkı söylemekten korkmamak.

13 – Zenginlere, zenginliğinden dolayı itibardan kaçınmak.

14 – Fakirlerle dostluktan, oturup kalkmaktan şeref duymak.

15 – iyilerle dost olup, kötülerden uzak durmak.

16 – Hata ve kusurları daima kendi nefsinde aramak.

17 – Yapılan iyilik ve yardımı başa kakmamak.
18 – Ayıplar aramamak, yüze vurmamak. Ayıpları örtmek, gizlemek ve affetmek.

19 – Cömert, ikram ve kerem sahibi olmak.

20 – Gözü, gönlü ve kalbi tok olmak.

21 – Başkalarına lakap takmamak ve lakap ile çağırmamak.

22 – Cenk meydanında yenilgisine mazeret, galibiyetine övünç getirmez, karşısındakini aşağılamaz.

23 – Çalışmayı, öğrenmeyi ve sevmeyi dost; tembelliği, cehaleti ve kıskançlığı düşmandan sayar.

24 -Yaşlılara hürmette kusur etmemek.

25 – Geçmişinin analizi ile bu gününü, bu gününü güzellikler ve hayırlarla donatarak istikbalini kontrol etmek.

26 – Tarihini ve kültürünü bilmek, yaşatmak.

27 – Devletine ve milletine sadakat da samimi olmak.

28 – Kamu mallarını korumak.

29 – Aza kanaat, çoğa şükür ederek paylaşmak.

30 -Anayı, atayı saymak, sevmek.

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: