haber oku

SEÇİMİN ARDINDAN

~ 04 Kasım 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Bir seçimi daha geride bırakmanın, demokrasiyi çalıştırabilmenin ve özgür iradenin tecellisinin haklı gururu içerisindeyiz.

Elbette münferit bazı olumsuzluklar yaşadık. Hiçbir istisnai olay insanları doğru bildikleri yoldan alıkoymamalıdır. Memleketimiz 92 yıldır cumhuriyet idaresi ile yönetilmektedir. 69 yıllık çok partili seçim sistemi zaman zaman kendisinden beklenmeyen olaylarla adından söz ettirmiştir. Unutmamak gerekir ki külfetsiz nimet olmaz.

26 dönem milletvekilliği seçimleri Türk siyasi hayatta ilk diyebileceğimiz bir seçimdi. Her seçimden ve yaşadığımız olaylardan bir şey çıkarabilirsek demokrasimiz olgunluğa erişecektir. Çıkaramazsak demokrasinin nimetlerinden faydalanabilme imkânımız olmayacaktır.

Bu seçimin en güzel yanı çevre kirliğinin minimuma inmesidir. Demek ki böyle de seçim olabiliyormuş. Memlekette iki yüz üç yüz televizyon kanalının olduğunu düşünürsek çevre kirliğinin hiç gereği yoktur.

Seçim dönemleri millet ve devlet olarak en fazla israfçı davrandığımız dönemlerdir. Zaten millet olarak israfın ne olduğunu bilerek uygulamayanlardanız.

Bu seçimler sokaklarda kâğıt savurmadığımız için millet sandık başına gitmedi mi?

Sabah akşam son ses müzik çalmayarak milleti evinde bile rahat bıraktığımızdan oy kullanmadılar mı?

İlan tahtalarında afiş yapıştırmak için siyasi partiler birbirleriyle kavga etmediği için millet kendi partisine oy veremedi mi?

Yerleşim yerlerinin üzerinden kendinden olmayan siyasi partileri karalamak için helikopter ve uçaklarla kâğıt atmadığımızdan dolayı kendi partilerini şaşırdılar mı?

Aslında bu ve benzeri soruları çoğaltabiliriz. Unutmamak gerekir ki karalama ve iftira üzerine kurduğumuz propaganda ters tepmektedir. Siyasi partiler bunun yerine kendilerini anlatmaları daha uygundur.         Milletvekili adaylarını halkın içinden seçmeleri daha faydalıdır. Gökten inen adayların milletten oy almadığını herkes biliyor fakat buna rağmen ön sıralara yerleştirilmesi genel başkanların dayatmasıdır.

Özellikle son iki seçimde bana göre en olumlu adımları Cumhuriyet Halk Partisi atmıştır. Gerek verdiği vaatler gerekse ön seçimli aday belirlemeleri partinin millete inmesine sebep olmuştur. Yine kendilerini üstün bir sınıf veya ayrıcalıklı bir dernek gibi görenler az değildir. Onların partilerine faydaları yoktur.

Milliyetçi Hareket Partisi seçim dönemlerindeki çalışmalarıyla bende, fikir ve kitle partisi arasında tercihini yapamamış bir görünüm oluşturdu. Yıllarca idealleri uğruna yetiştirdiği gençliği parti listelerinde göremedim. Bu insanın aklına iki soru getirir. Ya yetiştirdiklerini güvenmiyor ya da bunların yerine ithal adayların daha fazla oy alacağını zannediyor.

Milliyetçi Hareket Partisinin içinde yetişen insanlar diğer partilerin yer mevkiinde görev yapmaktadır. Bunun yanında Milliyetçi Hareket Partisinin her mevkiinde bütün partiden insan vardır. Bu nasıl iştir?

Adalet ve Kalkınma Partisine gelince on üç yıllık iktidar partisinin yıpranma payı olması gerekirken yükselişe geçmiştir. . On üç yıllık partinin kuruluşundaki anlayış memleket için gerekli bir anlayıştı. Fakat köprünün altından çok sular aktı. Bazen su köprüyü atıp yanlış mezralara gitti.

Son seçimlerde millet istikrardan daha fazla uzlaşı ve yönetebilme kabiliyetini değerlendirdi diyebilirim. Bu seçimin en büyük belirleyicisi  muhalefet olmuştur.

Seçim sonucu milletimize hayırlı olur. Barış, mutluluk ve huzur getirir inşallah.

Muhabbetle!..

04.11.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.