haber oku

ŞEHİDLİK, EN BÜYÜK MAKAMDIR! KADERDİR! ŞEREFTİR!

admin ~ 27 Eylül 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

DSCI0011

Nazilli Ülkü Ocakları geleneksel olarak Cuma akşamları düzenlediği Yasin-i şerif gecesini Nazilli Ülkü Ocakları binasında yaptı.

Program yapımcısı Eğitimci- Yazar Osman GİRGİN açış konuşmasında son günlerde meydana gelen terör olayları ve şehidler hakkında açıklamada bulundu. Konuşmasında sık sık şehidliğin önemini vurgu yapan GİRGİN:

“-Son zamanların en büyük hastalığı, dilimizi ve dilimizin içindeki kelime veya deyimlerin içini boşaltmaktır. Bunun zararını şuan daha iyi anlıyoruz. Adeta sevincimizi ve üzüntümüzü anlatacak kelime bulamıyoruz.

Ülkemizdeki terör olaylarını kınıyor ve insanlığın bir an önce Allah’ın yolu hak yol İslama gelmeleri için dua ediyorum. Terör olaylarında şehid olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve metanet diliyorum.

Şehidlik dünyada insanoğlunun kazanabileceği en büyük makamdır. Her isteyen şehid olamaz. Şehid olmak için ömrünün sonuna kadar savaş meydanlarında dolaşıp vücudunda kılıç değmemiş yer kalmayan sahabe de dâhil birçok kişi şehid olamamıştır.

Ama bunun yanında yeni Müslüman olup savaş meydanına koşan kişilerin şehid olduğunu İslam kaynaklarından öğreniyoruz. Buradan şunu anlıyoruz ki, şehidlik Allah’ın insanlara bahşettiği en büyük makamdır. Kaderdir. Şereftir.

Bugün şehidlik makamı ve şehidler hakkında bir lakaytlık ve umursamazlık görüyorum. Bizim şehide verdiğimi değer ve saygı şehide değil kendimizedir. Yaptığımız törenler dualar ne kadar onun gibi görünse de bizimdir.

Bazıları Hükümete, bazıları devlete, bazıları millete hatta bazıları dine kızarak vurmaya çalışıyorlar. Yani bindikleri dalı kesiyorlar. Kime vuruyorsunuz gün birlik olma günüdür. Gün vatanı, milleti, dini kurtarma günüdür. Daha birkaç yıla kadar büyük üzüntü ve yasla verilen şehid haberleri bugün alt yazı ile geçiştiriliyorsa bundan sorumlu olan herkes töhmet altındadır. Mesuldur.

Yarın kıyamet gününde sağlığın, varlığın, ihanetin, mesuliyetin, tebliğin, vatanın, milletin, dinin hesabını soracaklar bizden. Herkes ölmeden önce kendini hesaba çekmesini bilsin. Burası ve bu gecelerdeki sohbetin tek gayesi budur. “Bugün Allah için ne yaptın” sorusunu her gece kendimize soralım ve ona göre yaşayalım.”

Daha sonra Kuran-ı Kerim’den iki sayfa meal ve tefsiri üzerinde sohbet edildi. Memleketin değişik yerlerinde ve değişik terör olaylarında şehid düşenler ve özellikle Ülkücü Şehidler için Yasin-i Şerif okunup tekbirler getirildi. Program yapılan ikramlarla son buldu.

Osmanlıhaber.com.

 


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: