haber oku

SEVGİ ENGEL OLUYOR!

~ 03 Temmuz 2012 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

52

Dünyanın en kötü duygusu intikam ve kıskançlıktır. İşte bu duyguların temelini indiğimizde de memnuniyetsizliği,kıskançlığı ve sevgisizliği görürüz. Çünkü dünya sevgi üzerine kurulmuştur.  Herhalde sevgiyle yıkılacaktır.

Ama nasıl oluyor diyeceksiniz. Çünkü sevgiyle kurulan dünyayı sevgiden anlamayanların sevgiyi kullanmaları yıkacaktır. Sevgiyle yaklaşanların sevgilerini, kendi menfaatleri uğruna boşa çıkartarak.

İşte günümüzün en büyük sermayesi olan sevgi de gitgide kaybolmakta, içi boşaltılmakta ve tabiri yerindeyse sermayesini kediye yüklemektedir.

Dünyanın yaratılışından bu güne her şeyi sevgiyle büyüten yüce Rabbimiz, sevgiye karşı düşmanlık uygulayanları hak ettikleri cezayı verecektir. Yoksa ilmik ilmik sevgi dokunmuş yeryüzü, birkaç düşmanlık besleyen nefisle yok olup gitmeyecektir. Dünyanın her tarafındaki insanların ortak dili sevgidir. Ama görün ki ortak dil hızla düşmanlığa dönüşmektedir. Bunda yine menfaat çetelerinin tuzu var gibi geliyor.

İnsanın en büyük engeli sevgidir. Sevginin olmadığı bir insanı sahip çıkamazsınız. Onda hak, hukuk, adalet, utanma göremezsiniz. Hani çok duyduğumuz cinnet hali vardır ya. Sorsanız kendisine göre sonuna kadar haklıdır. Bazı kırmızıçizgileriniz sizi bazen korkak, bazen de duyarsız yapar. Bunu ancak kalplerinde sevgi olanlar bilir.

Devletlerde öyledir. Yavuz Sultan Selim’i Müslüman bir devlet ve milletle savaştıran duygu nedir. İhtiras ve nefis midir? Kesinlikle hayır! Sevgisini kontrol altına alabilme duygusudur. Yoksa niye Müslüman kanı dökülsün diyerek otururdu. Oturduğu yerde.

Günümüzde yine Müslüman kanının akıtılmasını bekleyenlerin sayısı az değil. Ama bunu inceleyip fetvasını basacak insan lazım. Yoksa ne savaş çığırtkanlarını gördük biz. Ne seyir etmek isteyen topluluklar. Bazıları yaptıklarından ve bağırmalarından kahrolup gitmeleri gerekmiyor mu?

İnsanlarda öyle. Bir bakmışsınız en büyük darbeyi sevdiğinizden alıyorsunuz. İşin enteresan yönü gık bile çıkaramadan oturup kalıyorsunuz. Çünkü darbeyi maşukunuzdan alıyorsunuz. Siz sevginizden ses çıkaramıyorsunuz, karşı taraf haklı olduğunu düşünüyor. Sevdiğinize kötülük yapmak bir tarafa onun yanlışlarını bile düzeltemiyorsunuz. İşte düzeltmek ve öğretmek istediğiniz zaman karşınızda en büyük engel sevgidir. Pir Sultan Aptal bakın ne diyor:

-Düşmanım taş attı yaralanmadım, dostun gülü yaraladı beni.

Evet, dostun birde taş attığını düşünün. Ölürsünüz vallahi ölürsünüz!

Ben hiçbir sevginin zarar vereceğini inanmıyorum. Eğer böyle bir durum varsa mutlaka tarafların birinde bir samimiyetsizlik vardır. Bu samimiyetsizlik ortaya çıkmadığı müddetçe zarar gören sevgidir.

İnsan emekle diktiği, sevgiyle büyüttüğü, beslediği, yeşerttiği hiçbir şeyi yıkmaz, yakmaz, yok etmez. Bunun olabilmesi için ancak sevgisini yitirmesi gerekir.

Bir anne sevgisiyle büyüttüğü, yeşerttiği evladını hiç yok etmek ister mi? Sevgiyle var ettiğiniz malınızı mülkünüzü yok eder misiniz? Evinizdeki hayvanları aç bırakıp öldürür müsünüz? Canınızdan aziz bildiniz vatanınızın, milletinizin köküne kibrit suyu döker misiniz? Hayır, hayır, hayır!

Bunların hepsi oluyorsa bir yerlerde bir yanlışlık ve eksiklik var demektir. İşte bu insanın mayasında, sütünde ve inancındaki bozukluktan ve eksiklikten kaynaklanıyordur. Psikolojisi bozulmalar veya cinnet getirmeler inanç eksikliğinin bir göstergesidir.

Bu psikoloji eskiden bozulmuyor muydu?

Eski insanlarda psikoloji yok muydu?

Yoksa insanların genetiği ile oynadık da, yeni insan modeli mi yaptık?

Hayır. Sadece günümüz insanının en büyük eksikliği inanç ve dolayısıyla sevgisizliktir. Kendini yaratana karşı eksik olan sevginin yaratılmışlara karşı tam olmasını düşünemezsiniz.

İnsanlar kapitalizm tarafından bireyselleştikçe kendi iç âlemlerine ve dolayısıyla kendileriyle baş başa kalmaya başlıyor. Zaten bir insanı zarar vermek istiyorsan onu kendisine bırakacaksın. Bırakınca da işte böyle oluyor. Tabiri yerindeyse firavunlaşıyor.

Firavunlaşan insanın yaptığı her şey kendine göre doğrudur. Dünya kendi eksinde doğru dönmektedir. Bütün yaratılanlar kendini mutlu etmek için çalışmalıdır. Milletin doğruları yanlıştır. Kendisinin yanlışları doğrudur. Bir an önce bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu Allah’a yönelmektir.

Kıskanç ve sevgisiz insanın dünyada mutlu olması mümkün değildir. Gördüğü canlı ve cansız varlıkları kıskanacağı gibi “Komşunun tavuğunu kaz göreceğinden” ömür boyu mutsuz olacaktır.Elindekinin kıymetini ve bulunduğu yerin değerini bilmeyen insan devamlı başkasının sahip olduklarını kıskanacaktır.

Muhabbetle…

osmangirgin.haber@hotmail.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: