haber oku

SOMA, SOMA, ŞEREFLİ SOMA!

~ 21 Mayıs 2014 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

OSMAN  GÜL

SOMA, SOMA, ŞEREFLİ SOMA!

Memleketimiz son yılların en büyük acısıyla, Manisa-Soma maden ocağı patlaması ile karşı karşıya kaldı. 13 Mayıs 2014 Salı günü meydana gelen afette hayatını kaybeden bütün şehidlerimize Allah’tan rahmet, geride kalan kederli ailelerine ve yüce Türk milletine sabır, metanet ve güç diliyorum. Yaralı vatandaşlarımızın bir an önce iyileşmeleri için dua ediyorum.

Bu gibi felaketler üzerinden yazı yazmak çok istemememe rağmen asrın acısına duyarsız kalmayı da istemedim. Mutlaka ihmal, yanlış, hata ve hukuksuzluklar varsa ortaya çıkarılmalı ve hak edenler hak ettikleri cezayı almalıdırlar.

Yukarıda ki şehid tabirimi ise helal rızk için çalışmak ibadettir. Helal rızk için sabah evinden çıkan kişinin akşama kadar cihatta olabileceği sözler üzerine söyledim. Yani bu şehidlerimizin ibadette, cihatta olabilecekleri ihtimali üzerine yazdım.

İmamı Gazali; helal kazanmak için sıkıntı çekene cennet vacip olur sözü üzerine yazdım.

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin Buhari’de ki: Hiç kimse elinin çalışmasını yemekten daha hayırlı bir yemek yememiştir. Allah’ın nebisi Davut Aleyhisselam elinin çalışmalarından yerdi, hadisi üzerine yazdım. Onun için şehid tabiri kullandım.

Buhari’den rivayet edildiği yazılan bir başka hadiste:

-Beş çeşit şehid vardır. (Tauna) Salgın hastalığa tutulmuş olanlar, ishalden ölenler, boğulanlar, yıkıntı altında kalanlar ve Allah yolunda savaşarak ölenler.

İşte bütün kaynaklar gösteriyor ki buradakiler şehittirler. Allah herkese şehidlik versin. İyi ölüm versin.

Gelelim memleketin haline, memleketteki insan manzaralarına. Nedir bir haftadan beri olanlar? Biz atasözlerimizde dâhil şöyle biliyorduk:

“Acılar paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalır.”

Bu acı paylaşmalar nasıldır. Bu paylaşmalar bizim acımızı daha da çoğalttı.

Nedir bu yakıp yıkmalar? Devlet malına zarar vermeler.

İnsanları sokağa çıkarmamalar, acılı ailelerin yanlarına yaklaştırmamalar.

İnanın bir kişinin, sessiz sedasız şehidlerimiz için bir Fatiha, üç İhlas okuması, sokaklarımızdaki, meydanlarımızdaki bu isyankâr kalabalıktan, düzen sloganları atan binlerden kat kat daha faziletlidir.

Biz acımızı paylaşacak insan ararken, acımızı kat kat artıran gruplarla karşılaştık. Bu kadar şehidin faydasına bir şey yapamadılar ya onu yanıyorum.  Hiç olmazsa, Şehidlerimizi toprağın altında, yaşayanlarımızı toprağın üzerinde rahat bırakın.

Memleketimizde kömür madeni ve işçisi sadece Soma’da değil. Bu kadar masum ve şehid kişinin üzerinden siyaset ve terör yapmayın. Gidin faal olan ocaklarımızın güvenliğini, hukuki ve teknik çalışmalarını yerinde görün, eksikleri söyleyin veya şikâyet edin.

Siz memleketin kara günü olsun da biz eylem yapalım diye mi bekleyip duruyorsunuz?

Siz bulanık suda balık avlamak mı istiyorsunuz?

Suyun bulanmaması için, önceden tekbir alırsanız alnınızdan öperim. Hem Suyun bulanması bekleyeceksiniz, hem de su neden bulandı diyeceksiniz.

Siz kimin yanındasınız.

Bizim dinimiz ölünün arkasından bırakın isyan ve terör olaylarını, yüksek sesle ağlamayı ve yas tutmayı bile hoş karşılamaz.

Hangi dinde, hangi millette, hangi adet ve gelenekte, hangi düzende ve hangi sistemde böyle bir istismar vardır?

Siz yukarıdakilerden hangisine mensupsunuz?

Soma neden şereflidir?

Soma düzene inat şerefsizlik yapmayarak, alın terini toprağın yüzlerce metre altına akıtarak para kazandığı için şereflidir.

Soma namerte, muhtaç olmamak için kara madende kara yüzleriyle ak para kazandıkları için şereflidir.

Soma rüşvete, faize, kumara, üçkâğıtçılığa, dolandırıcılığa, yolsuzluğa, gaspa, tembelliğe, beyaza, kadına ve hırsızlığa meyil etmediği için şereflidir.

Kısacası Soma, bakmakla yükümlü olduğu kişileri kendi alın teriyle baktığı için şereflidir.

Soma için yapılabilecek en güzel hareket timsah gözyaşları dökmek değil, bundan sonraki hayatlar için alınabilecek teknik, ekonomik, sosyal, hukuk ve güvenlik tedbirleridir.

Biz bu imtihanı başarıyla geçemedik. Allah bir daha böyle kazalar vermesin, insanımızı acıyla imtihan etmesin inşallah.

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: