haber oku

ŞOV YAPMAYALIM

~ 28 Haziran 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Ramazan ayının gelmesiyle televizyon kanalları iftar ve sahur programları ile halkı aydınlatmaya çalışmaktadırlar. Bu aydınlatma mesailerinin biraz daha titizlikle ele alınıp şova dönmemesi gerekir.

Televizyon kanallarındaki programlara baktığınızda değerli hocaların, reytingi ve fiyatı yüksek hocaların kanallarda Türk milletinin dini bilgilerini ve yaşantısını düzeltmek için ter döktüklerini görüyoruz. Bu özellikle reyting alma, yerlerinde ve saatinde kalma açısından güzel bir olaydır. Bu programlar sonuçta halkı aydınlatmak, bilmediklerini öğretmek ve dinleyicilerin kafasını takılan soruları cevaplamak için yapılmaktadır.

Bu kadar nadide bir program din üzerine yapılınca biraz daha ince eleyip sık dokumak gerek. Din sadece anlatmak için lazım değil ki bize. Konuşulanların tamamı İslam dininin emir ve yasakları doğrultusundaki ayet ve hadisler olmasına rağmen oradaki canlı yayın bayan konukları İslam’a uygun giyinmiyorlar. Gaye televizyona çıkma mıdır, Bir şeyler öğrenmek midir? Tesettürün ve kısacası dinin anlatıldığı yerde dine uygun giyinilmiyorsa orada toplanmanın amacı nedir?

Orada, o saatte ve o programda şov yapmayalım.

İslam dini sadece güzel menkıbelerin aktarıldığı, ilahilerin okunup dinlendiği, ayet ve hadislerin güzel sesli insanlar tarafından anlatıldığı bir din değildir. İslam dini bunların yanında yaşanması gereken bir dindir. Yoksa boştur.

Allah’ın ayetleri okunurken orada İslam’a uygun giyinmemiş insanların toplanmasının hoşgörü ile bir ilgisi yoktur.

Tesettür aksesuar değildir. Allah’ın emridir. Özellikle ramazan ayında tesettürlü bayanlarımızın ve yanındaki eşlerinin dışarıda açık, seçik yiyip içmeleri, sigara tüttürmeleri gereğinden daha fazla tepki çekmektedir. Tamam, bayanın mazereti olabilir, hadi erkeğinde kendine göre mazereti olsun. Kardeşim bu işi açıkta yapma! Hele başörtünle hiç yapma ki kendinden vazgeçtim hiç olmazsa dinimiz zarar görmesin. Böyle bir akım oluşturulmaya çalışılıyorsa çok tehlikeli bir akım olur ve başlatanlar günahların altında ezilir kalırlar.

Ilımlı İslam olmaz!

İslam’ın ılımlısı ılımsızı, serti, yumuşağı, radikali ve aşırısı olmaz. Müslüman Müslümandır. Emir ve yasaklar ayet, hadis ve sünnette nasıl emrediliyorsa öyle yapılır. Bilinen ve kesin kararlar üzerinde yorum yapılmaz. Son günlerin moda tabiriyle İslam’da kırmızıçizgileri ayet, hadis ve sünnetler belirler. Yani Dinimizin de kırmızıçizgileri vardır.  Sözlerimi bir hadis-i şerif ile bitirmek istiyorum:

-Helal olan şeyler bellidir, haram olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında halkın birçoğunun helal mi haram mı olduğunu bilmediği şüpheli konular vardır.

Şüpheli işlerden sakınanlar dinlerini ve ırzlarını korumuş olurlar. Şüpheli şeylerden sakınmayanlar ise zamanla harama dalıp giderler.  Aynen sürüsünü başkasına ait bir arazinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onların o araziye girme tehlikesi vardır.

Dikkat edin! Her hükümdarın girilmesi yasaklanmış bir arazisi vardır. Unutmayın Allah’ın yasak arazisi de haram kıldığı şeylerdir. Şunu iyi bilin ki, insan vücudunda bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa bütün vücut iyi olur. Eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası “kalb”dir. (Buhari,İman,39; Müslim Müsakat 109)

Muhabbetle!..

28.06.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.