haber oku

TAM ZAMANI

admin ~ 30 Eylül 2020 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Memleket ve millet meselelerinde bencillik ve gösteriş olmaz. Vatan ve milletini sevmek, üzerinde yaşayanların mensubiyet duygusundandır. Eğer böyle bir duyguyu yaşamıyorsa ya o milletten değil, ya cahil, ya da vatan hainidir.

Memleketimiz demokrasi ile yönetilen, modern ve çağdaş bir ülke olma yolunda mesafe almaya çalışan bir ülkedir.

Milletimizin en büyük avantajı köklerinin tarihin derinliklerine kadar inen bir ırktan gelmesi ve devletimizin bu tecrübe ve tarihi şuur ile kurulmasıdır. Böyle bir imkâna sahip yeryüzünde çok az millet ve devlet vardır.

Demokrasi milletimizin tarihine göre yeni bir yönetim şeklidir. Fakat milletimiz tarihin bazı dönemlerinde adı ne olursa olsun bu şekildeki yönetim biçimlerini uygulamış ve başarıl olmuştur.

Milletimizin devlet kurma ve yönetme konusunda engin tecrübesi ve gücü vardır. Tarihte en fazla devlet kurma sayısı yine milletimize aittir.

Ben hiçbir zaman tarihte kurduğumuz devletlerin sayısı ile övünenlerden değilim. Çünkü devletimiz yıkılmış ki yenisi kurulmuş. Keşke tarihteki ilk devletimiz olsaydı.

Değiştirdiğimiz sınırlarımız ve yaptığımız göçler bile tek devlet adı altında yapılsaydı.

Bu, milletimizin üzerinde ne kadar oyun oynandığının ve düşmanlarımızın çokluğunun bir ifadesidir.

Milletimizin lider yetiştirme ve etrafında toplanma özelliği gıpta ile bakılacak bir durumdur. Fakat lider olabilmek sadece tek adam olmak anlamına gelmiyor Etrafında ne kadar lider kabiliyetinde insan çok olursa o davanın ve devletin ömrü uzun olur.

Lider olan kişiler kendilerini Hint kumaşı olarak görmemelidir. Meşveret liderin ve etrafındakilerin erdemliliklerini gösterir.

Lider etrafındaki dostlarını iyi seçmeli,  değer vermeli, onları yarı yolda bırakmamalı ve kendi makamını kutsayıp menfaati için değersiz göstermemelidir.

Makamların geçici olduğunu meselenin makam değil davayı ve milleti bir adım ileri taşıma olduğunu unutmamalıdır.

Günümüzde memleket sevdalısı, Türk milliyetçisi birçok parti ve gruplar vardır. Bunların tek çatı altında toplanması elzemdir.

Toplanmama Türk düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektedir.

Tek çatı altında toplanmasını istemeyenlerin tamamı Türk düşmanı ve vatan hainidir.

Her topluğun içerisinde çürükler ve ajanlar olacaktır. Topluluk ve partiler ne kadar çoksa bu çürük ve ajanlar o kadar çoktur. Dolasıyla düşmanlarımız kendileri için daha çok yer bulmaktadır.

Yaklaşık yirmi yıl önce dünya küreselleşiyor, dünya büyük bir köy oluyor safsatalarının moda olduğu dönemde demiştim ki; buradan dönüş çok zor ve acı olacak. İşte o günleri yaşıyoruz.

Artık bir olma, iri olma diri olma zamanı gelmedi mi?

Türk siyasi hayatında bugün birleşmenin ve nifakın son bulmasının tam zamanıdır. Hiç kimse kendi teşkilat ve yöneticilerini bahane ederek mevki ve makam sevdasına düşerek bu birlikteliği engelleme yoluna gitmemelidir.

Vatan ve millet sevdasında işportacılık, rekabet ve iftira olmaz. Samimiyet, fedakârlık ve inanç vardır. Ben değil biz vardır. Katkı olacaksa ben olmasan bile olur deme vardır.

Özelikle MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, İYİ PARTİ, BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ ve bunlara benzer adını bilmediğim aynı yolun veya aynı fikirde olduklarını savunan partilerin acilen, amasız, fakatsız birleşmelidirler.

Hiçbir genel başkan işte benim şu kadar parti yöneticim, 81 il başkanım, bin kusur ilçe başkanım ne olacak deme lüksüne sahip değildir.

Memleket başkandan ve reisten geçilmiyor.

Ancak bu şekilde derdinizin vatan ve millet olduğunu anlar bu millet. Yoksa bu durum çok su götürür. Bir araya gelemeyişimizden hepimiz mesulüz. Yazımı Türk dünyasının son başbuğu, başbuğ Alpaslan Türkeş’in sözüyle bitirmek istiyorum:

-Mevzu vatansa hepimiz ölelim, mevzu makamsa hepiniz ölün.

Muhabbetle!

Osman GİRGİN

Eğitimci, Yazar-Şair


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.