haber oku

TAŞER VE MERİÇ İÇİN YASİN-İ ŞERİF!

admin ~ 15 Haziran 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

DSCI0021

Nazilli Ülkü Ocaklarının geleneksel olarak düzenlediği Cuma akşamları Yasin-i şerif gecesinin bu akşamki konusu Rahmetli Dündar TAŞER ve Cemil MERİÇ idi.

Program yapımcı ve sunucusu Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN programın açılışından sonra her iki değerli insandan kısaca bahsetti.

Rahmetli Dündar TAŞER Başbuğ ile birlikte hareket eden ve Milli Birlik Komitesinden ölünceye kadar ayrılmayan asker, askeri ateşe ve siyaset adamıydı.1925 yılında Gaziantep’te başlayan hayatı 13 Haziran 1972 de Ankara’da son buldu.

DÜNDAR TAŞER’DEN SEÇMELER:
Örf’le kanun ayrı membalardan (Kaynaklardan) gelirse yani kanun başka bir cemiyetin örfünden doğmuşsa cemiyette kanun dışına çıkma yaygın hale gelir ve düzen bozulur. Çok zamanlarda örf kanunun amir hükmünü yener ve onu uygulanmaz kılar.

Milliyetçilik ile hürriyetçilik eş manalıdır. Mülkiyetle hürriyet arasında reddedilmez bir bağ vardır.

Din, millet, vatan gibi mevhumlar yaşamaya devam edecektir. SAĞ’ın eskiliği gerçekliğinde ve güçlülüğündedir. Kökünün bin yıllara dayanması, dalının bin yıllar ötesine uzanacağının delilidir.

Tarih boyunca Türk devleti Rusya’nın tehdidine uğramıştır. Rusya batı ile ittifak kurabildiği zaman da, Türkiye batı ile birleştiği zaman da Rusya’ya karşı toprak bütünlüğünü muhafaza etmiştir.

Biz, bir cihan devletinin kalıntısı üzerinde, cihan hakimlerinin evlatları olarak oturuyoruz. Sokaktan mektebe, kahveden fabrikaya koşmalıyız. Sanayimizi kurmalı, büyük milletin imkânlarını büyük geleceği kurmak için seferber etmeliyiz.

Cesaret, hadiselerin arasından sıyrılmaktır. Himaye kabul edenin, hamisine karşı fazla dik olamayacağı bir bedahettir.

MİLLİYETÇİ HAREKETİN TEMEL VASFI: TÜRK’E ZARAR VERMEYENE MÜSAMAHA, TÜRK’E FAYDA VE RENİ HİMAYEDİR.

Benim neslimden olanlar, imparatorluğumuzu haritadan yani kâğıt üzerinde gördüler. Devletimiz, bize göre bir coğrafya parçasından ibaretti. Çocukluk çağında, yaşadığı kasaba sınırları içerisinde kalmış bir insan tabiî ki dünyanın yarısını kavrayamazdı.

Diğer değerli insanımız 12 Aralık 1916 yılında Hatay Reyhanlı da hayata başlayıp 13 Haziran 1987 yılında İstanbul’da hayata veda eden Cemil MERİÇ:

 

Cemil Meriç 38 yaşında iken gözlerini kaybetti. O dönemden itibaren de çalışmalarını sürdürdü. Doğrunun peşinde koşan bir cengâverdi sanki.

Cemil Meriç, miskinler tekkesi olarak kabul ettiği fildişi kulelerin dışındaki aydın olacakken, fildişi kuleye sığınmak zorunda kalır. Yıllarca fildişi kulesindedir, yıllarca yalnız. Kavganın dışındadır, fikir ve sanat kavgasının. Politikadan da, kurtarıcılığına inanmadığı için kaçar.

Cemil Meriç’in yeri hep kütüphane oldu. Kütüphanesinde Don Kişot’luk yapar sanki. Argoya, arenaya, ateş hattına, politikaya hiç inmedi.

70’li yıllarda fildişi kulesinden çıktı. Makalelerinde, yayımladığı eserlerde Asya’nın Avrupa ile hesaplaşmasına tanık oluruz, 150 yıldır gölgeler âleminde yaşayan ve insanından kopan aydının trajedisini izleriz adım adım; kaypak, müphem, tarif edilmemiş, Avrupa’nın emellerini dile getiren ama bizim şuursuzca benimsediğimiz mefhumlar, ideolojiler, sloganlar… Aydınlığa kavuşur tek tek gözlerimizin önünde.

Eserleri: Umrandan Uygarlığa (1974), Kırk Ambar (1983) isimli eserleriyle iki defâ Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülünü kazandı. Hint Edebiyâtı, Saint Simon, İlk Sosyolog, İlk Sosyalist, Bir Dünyânın Eşiğinde, Bu Ülke, Mağaradakiler, Bir Fâciânın Hikâyesi, Işık Doğudan Gelir ve Kültürden İrfana başlıca eserleridir.

Aldığı ödülleri: Kırk Ambar adlı eseriyle “Türkiye Millî Kültür Vakfı” ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneğinin “Yılın Yazarı”, Kayseri Sanatçılar Derneğince, “İnceleme”, Kültürden İrfana adlı eseriyle, Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Fikir Eserleri” ödüllerini aldı.

İşte bu değerli insanlarımız ve bütün şehidlerimizi Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Allah yüce Türk Milletine bunlar gibi değerli insanlar çıkarmaya nasip etsin.

Programın kapanışında Yasin-i şerif, sureler, tekbirler ve dua yapıldı.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: