haber oku

TEMİZ ÇEVRE İÇİN BİTKİSEL ATIK YAĞ!

admin ~ 21 Ekim 2014 ~ Genel, Manşetler

DSC_1282

Temiz Çevre İçin Bitkisel Atık Yağ

Nazilli Belediyesi Bitkisel atık yağlarla ilgili DEHA Biodizel firması ile protokol imzalandı. Protokol kapsamında evlerden toplanılan 5 Litre atık yağ karşılığında 1 litre çiçek yağı hediye edilecek.

Nazilli’de evlerden bitkisel atık yağların toplanmasıyla ilgili olarak adım atıldı. Nazilli Belediyesi ile DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel firması arasında bitkisel atık yağların toplanması için protokol imzalandı.  Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın makamında düzenlenen basın toplantısı ile Belediye Başkanı Haluk Alıcık ile DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel firması yetkilisi Zekiye Seda Dönmez arasında imzalanan protokol kapsamında Nazilli’de belirlenen yerlere geçici bitkisel atık yağ depoları konulacak. Depolarda biriken atık yağlar firmanın lisanslı araçları ile ücretsiz olarak taşınacak. Protokolün imzalandığı firma Nazilli Belediyesinin uygun gördüğü zamanlarda muhtarlar için uygun gördüğü salonda eğitim ve tanıtım sunumları yapacak broşürler dağıtarak atık yağ toplama kampanyası ile ilgili detayları anlatacak. Yine Nazilli Belediyesinin belirlediği yerlerde Yemek evleri, lokantalar fabrikalar gibi yerlerde bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık, çevrenin temiz tutulması, korunması ve yeniden kazanılması noktasında atık yağ toplanması çalışmasının güzel ve olumlu bir çalışma olduğunu belirtti. Nazilli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün birlikte karar alarak  Nazilli’de bitkisel atık yağların toplanması için DEHA Biodizel firmasına istekte bulunduklarını ifade ederek  halkın da bu çalışmaya destek olacağına inandığını söyledi.

DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel firması temsilcisi Zekiye Seda Dönmez firmalarının Türkiye çapında bu çalışmayı sürdürdüğünü, Ülke genelinde 48 depo, 120 araç ve 180 personel ile çalıştıklarını belirterek “Nerede bitkisel yağ varsa toplamaya hazırız” dedi. Zekiye Seda Dönmez l “Bölgede tek ulaşamadığımız yer Nazilli kalmıştı. Bu konuda da Nazilli belediyesi yetkilileri bize ulaştı. Yasa gereği 1 yıllık sözleşme imzalıyoruz. Bitkisel atık yağların 1 litresi 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor ve 10 dönüm toprağı zehirliyor. Sabun imalatında kullanılan atık yağlar da cilt kanserine neden oluyor. İmzaladığımız protokol gereği ilçe genelinde bu ailelere yönelik olarak toplantılar düzenleyerek atık bitkisel yağ konusunda bilgilendireceğiz. Ayrıca Muhtarlarla bir araya geleceğiz. Bunun dışında şehir merkezinde belirlenen bitkisel atık yağ depoları koyacağız. Bu depolar da düzenli olarak  kontrol edilecek”dedi.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık 5 litre atık yağ karşılığında verilecek olan 1 litre yağın çiçek yağı yerine farklı olarak detarjan olabileceğini ifade ederek “Firmamızla yapılan ortak çalışmalar ile halkımızı bilinçlendirip Bitkisel ve hayvansal yağların ayrı toplanması, lavaboya dökülmemesi ve biriktirilmesi gerektiğini öğreteceğiz. Bu şekilde de çevremizi korumuş olacağız. Ekolojik dengenin korunmasına dair bu örnek çalışmaya tüm halkımızın destek vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: