haber oku

TURAN İLKOKULU KAPANDI

admin ~ 17 Ağustos 2015 ~ Genel, Manşetler

TURAN İLKOKULU

Memleketimizdeki eğitim sistemi değişiklikleri bazı kolaylıkları ve düzeni bozmaktadır. Özellikle sekiz yıllık kesintisiz eğitimden dönüş, beraberinde okul sıkıntılarını da getirmiştir.

Öğrenci sayılarının değişmemesine rağmen okul yerlerinin ayrılması özelikle ilkokul öğrencilerinin mağdur olmasına vesile olmuştur. Altı yaş gurubu çocuklarının mahallelerinde okul olmaması büyük sıkıntıdır. İlkokullar eski adıyla mahalle mektepleri olmasına rağmen artık her mahallede bulunmamaktadır.

Turan İlkokulu 77 yıl sonra kapanmış ve mahalle ilkokulsuz kalmıştır. Bundan 77 yıl önce nüfusun daha az olmasına rağmen yapılan okul 2015 yılında kapatılarak ortaokula çevrilmiştir.

Nazilli’nin ilkokullarından olan Recepbey İlkokulu olmasına rağmen 1929 yılında okuma yazma seferberliği kapsamında temeli atılan ve 1931 yılında eğitim-öğretime başlayan 84 yıllık Beşeylül İlkokulu’ da bu kapsamda kapatılmıştır.

5EYLÜL İLKOKULU

Nüfusun artması yeni okullar gerektirirken bu dönemde okulların kapatılması özellikle yaşlarını küçülttüğümüz çocuklar için birer eziyettir. Nazilli trafiğinde okul servisleri ise işkencedir. İşin birde başka bir yönü var. Eğitimin zorunlu ve bedava olduğu dönemlerde velileri okul servisine zorlamak sosyal adalet yönünden çelişkidir.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.