haber oku

TÜRK OCAĞINDA İSLAM DÜNYASI VE ZAAFLAR KONUŞULDU.

admin ~ 15 Nisan 2015 ~ Genel, Manşetler

 

7

 

Nazilli’ye konferans için gelen Prof. Dr. Yumni Sezen Nazilli Türk Ocağı’nda “İslam Dünyası ve zaafları” konulu sohbet toplantısına katıldı. Toplantıya Türk Ocağı Yönetim Kurulu ve Üniversiteli gençler katıldı. Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim’in açılış konuşmasının ardından sohbetine başlayan sayın Sezen,

 

MÜSLÜMANLAR İÇİN ÇIKMAZ SOKAK

 

“ İslam Dünyası’nın şu anki durumu hakkında genel hatlarıyla değerlendirmeler yaptı. “Dinler arası diyalog, iddia ve zannedildiğinin aksine İslam süzgecinden geçemeyecek durumdadır. İddialar saptırmadır. Türk Milletinin ve İslam aleminin hiçbir derdine deva olmayacak bir anlayıştır. Hıristiyan’a hoş görü Müslüman’a tuzak şeklinde gelişen bu diyaloga, olanları göz önüne alarak Hıristiyanlığı Müslüman’a sevdirme faaliyeti olarak da bakabiliriz. Neresinden bakılırsa bakılsın dinler arası diyalog Müslüman için bir çıkmaz sokaktır.” Diyen Sezen devamında şunları söyledi.

 

10

4 VARLIK YOKLUK SAVAŞI

 

“Türkler tarih boyunca 4 defa varlık ve yokluk savaşına katıldı. Bunlardan birincisi Talas Savaşıdır. Bu savaşta başarılı olmasalardı varlıklarını kaybedeceklerdi. Talas Savaşı, Türk, Çin, İslam ve dünya tarihi-medeniyetinde önemli etkiler bıraktı. Çinliler Talas yenilgisinin ardından 20. yy.a kadar Tanrı Dağları batısına geçemediler ve Batı Türkistan Çin tehlikesinden kurtuldu. İkincisi Haçlı Seferleridir. 2 Asır devam eden bu seferlerde Türkler kendilerini ve İslam inancını yok etmek isteyen Hıristiyan gücüne karşı Kılınçarslan ve Selahattin Eyyubi gibi kahramanlarıyla bu saldırılara karşı koymuştur. Varlığını korumuştur. 3. sü Çanakkale’dir. Burada yine kendisini ve İslamiyeti ortadan kaldırmak isteyen birleşik Haçlı gücüne karşı inanılmaz bir savunmayla zafer kazandı. 4. sü de Kurtuluş Savaşıdır. Bu savaşta Türkler Batılı güçlere karşı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıyla beraber Türk Milleti varlığını ortadan kaldıracak bu saldırıyı kahramanca mücadele ederek bu tehdidi ortadan kaldırmıştır.” Diyerek devamla İslam Dünyası’nın bugün düştüğü durumu sıkıntıları ve zaaflarımızı detaylı biçimde açıkladı.

 

Üniversite öğrencilerinin hazırladığı soruları cevaplandırdı. Sohbet teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.