haber oku

TÜRK OCAKLARININ KURULUŞUNUN 103. YIL DÖNÜMÜ NAZİLLİ’DE COŞKUYLA KUTLANDI.

admin ~ 25 Mart 2015 ~ Genel, Manşetler

DSCN3119 (1)

Türk Ocaklarının kuruluşunun 103. yıldönümü nedeniyle Nazilli Atatürk Anıtı önünde yapılan törende Nazilli Belediyesi Mehter Takımı da eşlik etti. Törene MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, MHP aday adaylarından Deniz Depboylu, Türk Ocaklılar ve vatandaşlar katıldı. Mehteran gösterisiyle başlayan törende Türk Ocağı çelenginin Atatürk Anıtına konulmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi. Daha sonra kürsüye gelen Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Türk Ocakları Nedir? Nasıl Kurulmuştur?

Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşu olan Türk Ocakları; 103 yıl önce Osmanlı’nın son döneminde başlayan ayrılıkçılık hareketler ve 93 harbi ile Balkan faciası sonrasında Türk aydınlarında ve gençlerinde meydana gelen “Millî Uyanış” sonucunda kurulmuştur. Devletin dağılma sürecine girmesinden ıstırap duyan 190 Askeri Tıbbiyeli bir gece seher vakti Karaca Ahmet mezarlığında toplanarak girişimciler kurulu oluşturmuş ve dönemin birçok tanınmış şair, edip, bilim ve düşünce adamına mektup yazarak onları bir Millî Kuruluş oluşturarak başlarına geçme konusunda göreve davet etmişlerdi. Bu mektubu alan o zamanki  aydınlardan Türklük Şairi Mehmet Emin YURDAKUL Bey başkanlığında büyük fikir ve düşünce adamları Yusuf AKÇURA, Ahmet AĞAOĞLU, Ziya GÖKALP, Hamdullah Suphi TANRIÖVER, M. Ali TEVFİK ve Ahmet Ferit TEK Bey’in yönetiminde TÜRK OCAKLARI” adlı bir millî kuruluşu 25 MART 1912 tarihinde kurarlar. Ne var ki bu kuruluşa vesile olan 190 genç Çanakkale’ye gönüllü gider ve hepsi de şehit olurlar.

Türk Ocaklarının Cumhuriyetin Kuruluşundaki Yeri Nedir?

Kuruluşunu takiben süratle teşkilatlanan Türk Ocakları 1919 yılında 35 şubeye ulaşmış, Osmanlı Vatanını işgal etmeye başlayan istilâcı güçlere karşı Millî Mücadeleyi organize etmeye başlamış, halkı açık hava toplantıları ile uyararak milli şuurun oluşmasına çalışmıştır. Ocağın bu faaliyetleri sömürgecilerin hoşuna gitmediği için İstanbul’u işgal eden İngilizler tarafından karşılarındaki yegâne “millî güç” olarak nitelendirdikleri Türk Ocaklarını kapatarak yöneticilerini Malta adasına sürmüşlerdir.Bu dönemde Türk Ocaklarının temsil ettiği Milliyetçilik düşüncesi devletimizin kurucusu Mustafa Kemal’in ilham kaynağı ve yıkılan imparatorluğun yerine kurulan Millî Devletin temel dayanağı olmuş; Atatürk her gittiği yerde önce Türk Ocaklarına uğramış, herkese “Türk Ocaklılar” gibi olmalarını tavsiye etmiş, Konya Türk Ocağını ziyaretinde de “Bu Ocağı Söndürenin Ocağı Sönsün” diye vasiyette bulunmuştur.

Türk Ocaklarının Temel Ülküsü Nedir?

Türk Ocaklarının temel amacı; millî ve manevî değerlerle ilgili olarak toplumun bilinçlendirilmesi ve bu yolla birlik ve bütünlüğün pekiştirilmeye çalışılmasıdır. Dernek; millî Kültür’ün (hars), ahlâk ve fikir hayatının geliştirilmesi, millî birliğin kuvvetlendirilmesi, toplum yapısının sağlamlaştırılması ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuştur. Kısaca “Türk Milliyetçiliği” olarak adlandırılan bu amaç derneğin “Millî Ülküsüdür”. Dernek bu amaçla; tarihimizde, milletimizin kaderine tesir etmiş olaylarla ilgili olarak sohbetler, seminerler, konferanslar, toplantılar ve törenler düzenler. Milletimizin kendi değerlerinden beslenerek sağlam bir “Tarih Şuuruna” sahip olmasını sağlar, Türk büyüklerini anar ve yeni nesillere tanıtmaya çalışır.

Türk Ocaklarının Siyaset ile İlgisi Var mıdır?

Türk Ocaklarının ilk nüvesini oluşturan 190 Tıbbiyeli öğrencinin beyannamelerinde, kuruluşun siyasetle ilgisi olmaması gerektiği, her türlü siyasî anlaşmazlıkların ve tartışmaların üstünde tamamen millî ve sosyal bir cemiyet ihtiyacına cevap vermesi gerektiği belirtilmişti. Türk Ocağı’nın ilk tüzüğünde de Ocağın asla siyasetle uğraşmayacağı, meselelere millî ve sosyal açılardan yaklaşıp hiçbir zaman siyasî partilere hizmet etmeyeceği ifade edilmişti. Türk Ocakları siyasete karşı bu bağımsız duruşunu kuruluşundan bu güne kadar korumuştur. Günümüzde de Türk Ocakları’nın hiçbir siyasî parti veya bunlara bağlı olarak çalışan kuruluş ve demekler ile organik bağlantısı yoktur. Türk Ocakları Türk Milletinin bütününü kucaklayan Türk Milliyetçiliğinin kültürel plândaki yegâne temsilcisi olma sıfatıyla “Bir Üst Kuruluş Olarak” faaliyetlerine devam etmektedir.

Türk Ocaklarının Amblemi Niçin Bozkurttur?

Her milletin nasıl bir “MİT’i varsa Türk Milletinin “MİT’i de bağımsızlık ve hürriyetin sembolü Bozkurt’tur. Türklerin Ergenekon’dan çıkışında önlerinde Bozkurt vardır, Göktürklerin Bayrağında Bozkurt vardır. Bir Millî Devlet kur­maya çalışan Atatürk de, Bozkurt’u benimsemiş, paralara Bozkurt’u bastırmış, yavrukurt teşkila­tına Bozkurt amblemini vermiş, masasına Boz­kurt heykeli koymuş, kurdurduğu birçok sana­yi kuruluşuna (Petrol Ofisi gibi) Bozkurt’u amb­lem olarak koydurmuş, kabinesindeki adalet bakanı “Mahmut Esat” Bey’e “BOZKURT” soyadı­nı vermiş ve manevî başkanlığını yaptığı Türk Ocaklarına da Bozkurt’u amblem olarak seçtirmiştir. Yani Bozkurt sadece Türk Ocaklarının değil TÜRKLÜĞÜN SEMBOLÜDÜR. Yani; “Bozkurt TÜRKLÜK demektir.”

DSCN3129 (2)

Tanınmış Türk Ocaklılar.

Mehmet Emin YURDAKUL, Ziya GÖKALP, Yusuf AKÇURA, ATATÜRK, Enver PAŞA, Kazım KARABEKİR, Fevzi ÇAKMAK, Prof. Fuat KÖPRÜLÜ, Hamdullah Suphi TANRIÖVER, Ahmet Hikmet MÜFTÜOĞLU, Prof. Dr. Osman TURAN v.d.

Türk Ocağı, Türk’ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın. Türk Ocağı, Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlarca bunu söndürmek için çalıştılar. Bu ocak hepimizi aydınlattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (Şebinkarahisar. 11.Ekim.1924)  dedi ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

 

Bir süre daha  Mehter Gösterisi yapıldıktan sonra program sona erdi.

osmanlıhaber.com

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: