haber oku

Ülkü Ocağından 3 Mayıs Türkçülük Günü Kutlaması

admin ~ 05 Mayıs 2012 ~ Genel, Manşetler

ülkü ocağı 3

Nazilli Ülkü Ocağı 3 Mayıs Türkçülük Günü ‘nü Nazilli Ülkü Ocağı’nda kutladı.Yoğun bir katılımın gerçekleştiği gecede ; söz alan Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü IRGAT ; kısa bir konuşma yaptı.

‘’ Türkiye’nin kızıl komünizmden etkilenmesi ve bu vatan hainlerinin kendine yandaş toplamaya başlaması , ülkücüleri birşeyler yapma konusunda düşündürmeye başlamıştı.

Tam da o sıralarda Nihal Atsız Ata nın yazmış olduğu kitaplar ülkücüleri uyandırmaya yetmişti.

Nazım Hikmet gibi komünist düzenin uşakları Nihal Atsız Ata ya davalar açsada ; artık ülkücü hareket yola çıkmıştı ve engel olunamayacaktı.

Nihal Atsız Ata ‘nın mahkemesine tepki gösteren ülkücüler ,haftalarca zindanlara atılmış,öldürülesiye dövülmüşlerdi.Nihal Atsız Ata ya milli uyanışı gerçekleştirdiği için adeta devlet düşmanı gözü ile bakılmış, selam vermek bile suç sayılmaya başlanmıştı.,Hatta Başbuğ Alparslan Türkeş bile Nihal Atsız Ata nın evinde mektubu bulunduğu için tutuklanmış ve işkenceler görmüştü.

Sizlere söyleyeceğim şey ; asla davanınızdan vazgeçmeyiniz,

Başbuğ Atatürk ün kurduğu cumhuriyeti yıkmak ve parçalamak zihniyetinde olan bu hain düzene her zaman karşı durunuz ve dik yürüyünüz.

Türk’üm ; demenin ırkçılık olarak gösterilmeye çalışıldığı şu günlerde son sözüm,

Ne Mutlu Türküm Diyene! dir.’’diyerek konuşmasını Eğitimci- Yazar Osman GİRGİN’e bıraktı.

Osman GİRGİN konuşmasında şunları söyledi.

Türk Milleti tarihin her döneminde zorlu imtihanlardan geçmiş bu imtihanlardan başarıyla çıktığı için güçlü ve köklü bir millettir. Önüne çekilen setlerden ve engellerden kurtaran yiğitleri ilelebet hayır ve dualarla yad edecektir.

Türk Milleti’nin kızıl dalgalardan etkilenmesi ve memlekette komünizmin bir tehlike olarak yandaşlar toplaması, dönemin düşünürü, fikir adamı, fikir babası, tarihçisi Nihal ATSIZ ve O’nun gibi düşünenleri rahatsız etmişti. Kendini Türk hisseden herkesi fikirleri ile komünizm karşısında bir şeyler yapmaya çağırıyordu. Bunun için “Bozkurt”, “Orhun” ve Çınaraltı” gibi dergiler çıkarıldı.

Bunlardan rahatsız olan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL’İN okullarda komünist yazılar içeren dergilerin okullarda dağıtıldığı iddialarını da içeren açık mektuplar yayınlandı.

“Ben milliyetçi ve Türk’üm, diyen Başbakan Rüştü SARAÇOĞLU’NUN milliyetçiliği hayata geçiremediğini savundu.

Bunlardan dolayı bu dergilerde yazı yayınlayan bu dergileri okuyan okutan kişilerin toplanıp hapislere atılmasıyla başlayan olaylar memleketi sardı.

3 Mayıs 1944 Türk Milliyetçilerin Nihal ATSIZ ve onun gibi düşünenlerin mahkemeye Türk milliyetçilerinin meydana çıktığı gündür.

Nihal ATSIZ’A göre: Türkçülüğün gafletten ayrılışı can düşmanlarını tanıdığı dost sandığı hainleri ayırdığı” gündür.

3Mayıs 1954 yılından itibaren Türkçüler Günü olarak kutlanmaya başlanır. Rahmetli

BAŞBUĞ tarafından da çok önemsenen bu günde kendisi de dâhil ATSIZ’IN mezarına giderek dua eder tekbirler getirirdi.

1944 olaylarındaki işkencelerini anlatırken BAŞBUĞ:

– Acımasızca parmaklarımdan birini yakalayıp, tırnağımı çektiler. Aslında, ben o görevlilere acıyordum. Yönetim, bizi faşistlikle suçluyor ama tüm faşizan yöntemleri kendileri kullanıyordu. İçimden bu da geçer yahu, diyordum.”

Yapılan savunmalardaki şu tabirler çok manidardır.

“Kimseden haksız yere bir şey talep etmiyoruz. Atalarımızdan kalan mirasın mefahirimizin gönüllü olduğu toprakların bizim olması ülküsünü kalbimizde taşıyoruz. Oraları unutmamak istiyoruz.

“Ben bunları şahsım için istemiyorum. Oralara çiftlik veya apartman yapacak değilim. Milletim için düşündüğüm haklardan


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: