haber oku

UZUN ÇARŞI HATIRASI

~ 13 Haziran 2014 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

image description

UZUN ÇARŞI HATIRASI

Zaman bizim en büyük imtihanımızdır. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız ama zamanımızı nasıl geçirdiğimizi anlamak için zaman zaman kendimizi hesaba çekmemiz gerekir.

Kendi zamanını ayarlayamayanların başkalarının zamanlarını işgal etmeye hakkı yoktur. Burada şu atasözünü yazamadan geçemeyeceğim.

“İşsiz gelir işinden alıkoyar, bi namaz gelir namazından alıkoyar.”

Sayın okuyucularım! İşte yine yeni bir eserin doğumuna şahit olmaktasınız. Benim gibi iki kelimeyi yan yana getiremeyen birisinin dördüncü kitabını çıkarması, zamanın ne kadar çabuk geçtiğinin bir göstergesidir. Biz istesek te istemesek te zaman hızla akmaktadır. Zamanın hızı kıymetini bilenler için avantaj olurken bilmeyenler için pişmanlıktan öteye geçememektedir.

Benim yazmaya çalıştığım bütün eserlerim bir eksiklikten meydana geldiğini hep söylemişimdir. İşte yine bana göre eksik olan güzel beldemiz Nazilli hakkında yazdığım bir romanla karşınızdayım. Özellikle güzelliklerin kıymetini sonradan bilen insanlar olan bizler, insanlar, şehirler, uygarlıklar, adet ve gelenekler bittikten sonra, yok olduktan sonra arkasından methiyeler düzeriz. Ben bunu şimdilik değiştirmek istedim. Yaşadığımız belde Nazilli’nin bugünkü durumunu romanlaştırmaya çalıştım. Belki bugün için herkesin bildiği mahalle, cadde ve sokaklar yarın için bir belge niteliği taşıyacaktır.  Bu fikirle çıktığım yolda, yazdığım romanı şimdi sizlerin beğenisine sunuyorum.  Bana göre, (güzellik çirkinlik size ait) bir Nazilli fotoğrafı ile karşı karşıyasınız.

Saygıdeğer okurlarım, 14 Haziran 2014 Cumartesi Günü, Nazilli Uzun Çarşı Cino Kuruyemiş Karşısı, Ümit Eczanesi önünde imza günü düzenleyeceğim.

Sizleri o gün düzenleyeceğim imza günüme davet etmek istiyorum. Okurlarımın, arkadaş ve dostlarımın ve Nazilli sevdalılarının yanımda olacağından eminim. Yazımı  “Uzun Çarşı Hatırası” romanımın arkasında yazdığım birkaç satır ile veda etmek istiyorum:

Dünya üzerinde hoş bir seda bırakmak amacıyla çıktığımız yolculukta bugün dördüncü duraktayız. Kaçıncı durağa kadar gideceğimizi Allah bilir. Şurası kesin ki bütün duraklarımız ilktir. Birinci durak hikâye, ikinci durak derleme, üçüncü durak makale, bu durağımız da romandır.

Yaşadığımız yere yani Nazilli’mize vefa borcu olarak başladığım yolculuğumda roman durağında mola vermiş bulunmaktayım. Bence Nazilli hakkında yazılmış ilk ve şimdilik tek romandır.

Öncelikle uzun yaşam merkezinde yaşayan Nazillililerin beğenisine sunmaktan gurur duyduğum romanımı inşallah bütün milletim beğenir. Ben hiç olmazsa bu konuda öncülük yapmış olmaktan dolayı haklı bir gurur yaşamaktayım.

Memleketimizin en güzel ilçelerinden biri olan Nazilli, vatanımıza birçok güzellik ve kahramanlıklar katmıştır. Tarihinden, yetiştirdiği ürünlerinden, efe yürekli ve sıcakkanlı sevecen insanlarından etkilenerek hazırladığım bu romanımda adet, gelenek, yerli ürünler, aşk, intikam, hoşgörü ve bağışlamayı Nazilli’mizin birçok mahalle, cadde ve sokaklarında gezerken bulacaksınız. Ama özellikle romanımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Nazilli’nin meşhur Uzun Çarşı’sını hiç aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Nazilli’mizin Uzun yaşam merkezi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uzun yaşam merkezi olmasında Uzun Çarşı’nın ve Aydın havası dediğimiz havanın insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu hep beraber görmeye çalışacağız.

Muhabbetle…

Osman Girgin

osmangirgin.haber@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: