haber oku

UZUN HAYATIN SIRLARI!

admin ~ 11 Kasım 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

nayar- (8)

NAYAR-21 Sonuçları Çırağan Otelde Açıklandı

Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan Nazilli Yaşlılık Araştırması’nın (NAYAR-21) sonuçları açıklandı

“Uzun yaşamın merkezi” Nazilli’de 10 bin kişi üzerinde 4 yıl süren araştırmadan çıkan uzun yaşamanın formülü, Çırağan Sarayı’ndan Türkiye’ye duyuruldu.

Türkiye’de uzun yaşamın merkezi olarak bilinen Nazilli’de 4 yıldır 10 bin yaşlıyla yapılangörüşme sonucunda sağlıklı yaşamın sırları bilimsel olarak ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan, araştırmanın sonucunda en önemli 5 sırrı şu sözlerle paylaştı: “Sıralamaya göre Nazilli’de ‘sağlık’ her şeyden önemli. Daha sonra aile, din, konut ve sevgi geliyor. Bu 5 değer uzun ömürlü insanların hepsinde var. Parayı hiçbir şekilde önemsemiyorlar” dedi.

Akdeniz Üniversitesi, Nazilli Kaymakamlığı ve Nazilli Belediyesi’nin 4 yıldır ortaklaşa yürüttüğü Nazilli Yaşlılık Araştırması’nın (NAYAR-21) İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Çırağan Sarayı’ndaki basın toplantısına çalışmayı yapan bilim kurulu mensupları Prof. İsmail Tufan, Prof. Terence Seedsman’ın yanı sıra Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş, Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Tacettin Pirinç, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, ilçenin en uzun yaşamın olduğu yer olduğuna dikkat çekti, geçmişe de geleceğe de sahip çıkmak için bu tür çalışmalara gönülden katıldıklarını söyledi. Alıcık, “Türkiye’de ilk kez bu yönde çalışmayı biz yapıyoruz. Alzheimer Gündüz Bakım Merkezi, Huzur Evi, Yaşlılar Evde Bakım Birimi bunlardan birkaçı. Nazilli 42 çeşit ürünün bir arada bulunduğu bir ilçe. Uzun yaşam için gereken her şey Nazilli’de var.

Çalışmalar Nazilli’nin tanıtımına da katkı sağlayacaktır Nazilli’mizin daha da ileriye gitmesi için çalışacağız. Nazilli en uzun yaşamın olduğu yer. İnşallah biz bu potansiyeli arkadaşlarımızla daha ileri seviyelere götüreceğiz” ” dedi.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak uzun yaşam Allah’ın Nazilli’ye verdiği bir lütuf olduğunu bu lütfu iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti. Nazilli’de uzun yaşam için herkes çalışma yaptığını ifade eden MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak , “Uzun ve kaliteli yaşamak insanın asli gayesidir. Nazilli’nin iklimi ve doğal kaynakları Allah’ın verdiği bir lütuftur. Kentlerin imaj ve markalaşmaları günümüzde çok önemli bir olgu. Bu çalışma da Nazilli’nin markalaşmasına katkıda bulunacak” dedi.

Bilimsel çalışmanın hakemliğini yapan ve “Dünyada Gerontolojinin Einstainı” olarak tanıtılan Avustralyalı bilimadamı Prof. Terence Seedsman, “Daha uzun ve daha iyi yaşam en önemli hedeftir. Yaşlıların ilişkileri tatmin edici oldukça, kendilerini mutlu hissederler” dedi.

Prof. Terence Seedsman şunları söyledi: “Bireysel ve toplumsal sorumluluk, insan haklarına saygı ve yaşlılık için deneyim bu işin formülüdür. Bunlara dikkat ettikten sonra şu gerçeği de aklınızdan çıkarmayın, Herkes bir gün yaşlanacak, herkes farklı yaşlanacak, yaşlılık insanların deneyimlerini paylaştığı devredir, daha fazla gülmek, daha fazla üretmek, daha fazla ilgilenmek ve yaşlılıkta da risk almak gerekir. Yeni fikirlere açık olmak, değer yaratmak ve hayat boyu öğrenmek beyni canlı tutar” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan, araştırma raporunu açıkladı. “20. Yüzyılın en büyük mirası uzun yaşam oldu” diyen Tufan araştırmadan önce Türkiye’nin bugünkü ve gelecekteki nüfus yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Prof. İsmail Tufan şöyle konuştu: “Bugün Türkiye’nin genç nüfusu avantaj ama tedbir alınmazsa ülkemiz için felaket olabilir. Son 30 yılını Nazilli’de geçiren ve üç nesildir Nazilli’de yaşayan 60 yaş üstü 10 bin kişi ile görüştük. Yaşam alışkanlıkları kişiden kişiye, topluma göre değişiyor. Beslenme alışkanlıkları, yaşam sitili, bölgesel özellikler aslında yaşamı da belirliyor. İnsan ömrü her 10 yılda 2.5 yıl uzuyor. Nazilli şu anda Türkiye’ye fark atmış durumda ve 2050’ye geldiğinde arasında yüzde 18’lik bir fark oluşacak. ‘Uzun yaşamak için Nazilli’ye mi gitmeli’ diye soranlara cevabım Şöyle olacak: Burada 3 kuşak boyunca yaşamak gerekiyor. Ama Nazilli’nin yetiştirdikleri gıdalardan yiyerek daha uzun yaşamayı sağlayabilirsiniz. Nazilli’de en önemli şey ne diye sorduk ve onlar bir sıralama yaptı. Bu sıralamaya göre sağlık her şeyden önemli daha sonra aile, din, konut ve sevgi geliyor. Parayı hiçbir şekilde önemsemiyorlar” diye konuştu.

Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur bir gazetecinin yaptığı haber sonrası Nazilli’de uzun yaşam ile ilgili araştırmalar yapıldığına dikkat çekerek, “Araştırmalar sonrası en uzun yaşamın Nazilli’de olduğu ortaya çıktı. Hem ülkemiz hem de ilçemiz için çok önemli bir toplantıda bir araya geldik. Ülkemize ve dünyada uzun yaşam denince ilk akla gelen Nazilli’dir. Kaymakamlık ve Akdeniz Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaların ardından belediyemiz ve ziraat odamızda bu çalışmalara vesile olmuştur” diye konuştu. Nazilli Kaymakam Mehmet Okur, “AB 2012 yılını Aktif Yaşlanma Yılı olarak ilan etmişti. Geçtiğimiz günlerde bu konuda yapılan dördüncü uluslararası sempozyuma ev sahipliği yaptık. Bu konuda farkındalık yaratmak istiyoruz. Nazilli ile uzun yaşam özdeşleşmiştir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşlı nüfus artmaktadır. 50 yıl içinde bu nüfus iki katına çıkacaktır. Bu Türkiye’nin ortalamasının çok üzerinde yaşlı nüfusu olan Nazilli’de 60 yaş üzerindeki kişilerin nüfusun %15’ine ulaşması demektir. Nazilli bugünden o günler için hazırlığını yapıyor. Bu araştırma da bunun örneklerinden biridir. Prof. İsmail Tufan ve ekibinin dört yıl süren hazırlığının sadece analizi 8 ay sürdü. Bu hem Türkiye hem de Nazilli için önemli bir çalışmadır” dedi.

Çırağan Sarayı’ndaki programda konuşan 57. Hükümet’in Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ülkemizde ortalama kadın ömrünün 71.5 – 72, erkek ömrünün ise 69.5 iken Avrupa’da kadınlarda 84 olduğunu vurguladı. “Narenciye,incir,  nar, zeytin ve yeşil sebze ve meyve hepsi Nazilli’de var. Yetiştirdiğiniz bu ürünler içne Genetiği değiştirilmiş ürünleri ovanıza, dağlarınıza sokmayın. Arkanızdan gelen nesilin de uzun ve sağlıklı yaşamasına ortam hazırlayın. Her şeyi doğal yemek gerekiyor. Bu doğada yetişen ürün ve bu doğada bulunan hayvanlar bizim yaşamımızın uzamasına çok büyük etkisi var. Nazilli örneğinde olduğu gibi oranın havasında yetişen ürünler Nazilli halkını en uzun yaşayan kişiler yaptı. Bunu iyi araştırıp doğal beslenmenin ne kadar önemli olduğunu göstermemiz gerekiyor” dedi.

Prof. İmail  Tufan, yapılan araştırmada Nazilli’de sosyal ilişkilerin kuvvetli olduğu ve iç huzurun fazlaca önemsendiği ifade ettiği uzun yaşam listesi şöyle. Yaşlıların çocukları ile münasebetleri 10 üzerinden 8.2, eşleri ile 7.1, akraba ile 5.7, kardeş ile 7.4, komşuluk ilişkilerinde 6.2’e ulaşıyor. Bu veriler bize mükemmel bir sosyal ilişki olduğunu belirtiyor. Yaşlıların da yaşama sıkı sıkıya bağlanmasını sağlıyor…

– Nazilliler, sebze, meyve, en çok da zeytinyağına önem veriyor.

– Katı yağlardan kesinlikle uzak duruyorlar.

– Komşuluk ilişkileri sosyal faaliyetler açısından çok önemli ve Nazillili buna çok önem

veriyor.

– Akşam yemeklerini çok hafif yiyorlar.

– Çok hareket ediyorlar 104-105 yaşındaki kişiler bile hayvanlarının peşinden koşuyor.

– Ölüm korkuları yok. Yani iç huzur çok önemli Nazilliler için.

NAYAR-21 programı sonunda Çırağan Sarayına gelerek programı takip eden basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür sertifikaları verildi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: