haber oku

YAHYA PAŞA (ESKİ-YENİ) CAMİİ NAZİLLİ

admin ~ 11 Şubat 2021 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Nazilli Yahya paşa camii Dumlupınar Mahallesindedir. Nazilli’nin kıymeti bilinmeyen tarihi eserlerinden biridir.

Nazilli Yahya Paşa Camii, Eski Yeni Camii olarak bilinmektedir. Yapılış tarihi XVI.  Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.. Kapısında yapılış tarihi 1573 yazılıdır. Cami adında anlaşılacağı üzere Yahya Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Nazilli o yıllarda aşağıda yani ovada yerleşim gösterdiğinden şehrin en yukarısına yani kuzeyine yapıldığı söylenmektedir.

Nazilli tarih içinde birçok kez yer değiştirmiştir. Bu değişimler kendi havzası içerisinde dağa, ovaya (kuzey-güney istikametinde)şeklinde olmuştur. Bu değişimler ani olmayıp yavaş yavaş olmuştur.

Makedonya’daki Yahya paşa Camii ile aynı adı taşıyan cami görüntü olarak da benzemektedir. Makedonya Üsküp’teki cami UNUSCO tarafından koruma altına alınmış bir Osmanlı dönemi camisidir. Aynı adla olması aynı kişi adına yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Evliya Çelebi Üsküp’teki Camii anlatırken İstanbul’daki Ayasofya ile karşılaştırmış ve daha güzel olduğunu yazmıştır.

Nazilimizdeki bu camimiz 1899 depreminde yıkılmayıp ayakta kalan kayıtlı tek yapımızdır. Buna rağmen burnumuzun dibindeki değerli tarihi bilmeyip, sahiplenmeyip, gezmeyip başka yerlerde tarihi eser arayan insanımız çoktur. Aklıma şu söz geliyor:

Müneccim gökteki yıldızlara bakarken önündeki çukura düşermiş.

*Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN “Milli Mücadele Nazilli Tarihi” adlı kitabından alınmıştır.

osmanlıhaber.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.