haber oku

YENİ FİKİR STRATEJİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ BASIN BİLDİRİSİ

admin ~ 27 Ekim 2015 ~ Genel, Manşetler

haber foto yenifikisam

Yeni Fikir Strateji Araştırmaları Merkezi

(Yeni   Fikir SAM)’nin Basın Bildirisi

 

1 Kasım 2015 Seçimleri: Millî Birlik ve Beraberliği Esas Alan Bir Seçim Olmalıdır

      Anayasa’nın güvence altına aldığı seçme ve seçilme hakkını kullanacak olan vatandaşlarımız, milli birlik ve beraberliği esas alan bir seçime gittiğinin idrakinde, hür iradesiyle hareket etmelidir. Şaibenin olmadığı, baskı gruplarının etki altına almadığı bir ortamı düşünerek, tek başına iktidar olmayı hedefleyen partilerin aşağıdaki hususları da göz önünde bulundurmalarının zaruri olduğunu düşünüyoruz.

Başta ABD olmak üzere Yahudi-Hristiyan Uygarlığı’nın halihazırdaki planı, marjinal gruplar marifetiyle İslam coğrafyasını bölüp parçalamaktır. Bunun için bölgemizde ve ülkemizde YPG, PYD, PKK, DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle kendi amaçlarına zemin hazırlamaktadırlar. Suruç’taki patlama, bu planın bir işaretiydi. Ankara’daki patlama ise planın uygulamaya konulmasıdır.  Bu atmosferde girilen 1 Kasım Seçimleri’nin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Hal bu iken aşağıdaki hususların dikkatlice  okunması, hem ülkemize hem bölgemize  ve aynı zamanda yaşadığımız ve hassas olan ilimize de -birlik ve kardeşlik  için- çok şey kazandıracağı kanaatindeyiz.

Şöyle ki;

1-      Terör örgütü PKK’nın alçakça saldırılarına karşılık veren Türk Devleti’nin bu hamlelerine karşılık bazılarının hemen “barış kelimelerine” sarılmalarına imkan verilmemelidir.

2-      YPG, PYD’nin terör örgütü olduğu devlet politikası haline getirilmelidir.

3-      Bu noktada Türkiye’ye yönelik terörist faaliyetlerini artıran -başta – PKK olmak üzere DHKP-C, DAEŞ ve benzerlerinin üzerine 1 Kasım sonrasında da kararlılıkla gidilmelidir.

4-      Başta Aydın’da olmak üzere,  milli birlik ve beraberliğin tesisi adına PKK zihniyeti ile Kürt vatandaşları kesin ve kalın çizgilerle birbirinden ayırt edilmelidir.

5-      Sorun çıkaran politika değil,  sorun çözen ve siyasi sorumluluk alan bir seçim sonucu, ülkemiz açısından kazanç olacaktır. Unutulmamalıdır ki 1 Kasım seçim sonuçları, başta İslam Alemi olmak üzere bütün mağdur ve mazlumların istiklallerini de doğrudan etkileyecek bir seçim olacaktır. Yüzünü Türkiye’ye döndürenlerin umutsuzluğa düşmemesi için istikrarlı bir seçim sonucu önem arz etmektedir.

6-       Beş aylık kayıp zamanın barış ve huzurun tesisi ile telafi edilebileceği; aksi bir durumda herhangibir krizin patlak vermesi, bütün kazanımları bir çırpıda kaybettireceği unutulmamalıdır.. Dolayısıyla bu husus da göz önünde bulundurularak,  hangi siyasi parti olursa  olsun siyasi istikrarı gözetecek, sağlayacak ve onu, temsil ettiği milletine sunacak bir seçimin varlığı her şeyden önemlidir. 

7-       Farklılıkları çatışma gerekçesi değil Tek Millet şemsiyesinde zenginlik gören bir seçimin mevcudiyeti; Aydın özelinde de önem arz etmektedir.  Bu noktada istikrarı önceleyen, milletimize, bölgemize ve dünyaya daha fazla katma değer katacak 1 Kasım 2015 seçimlerinin, politik aktörlerin elini güçlendireceği gibi milletine hesap verilebilirliği de esas alacaktır. İstikrar amacını taşıyan bir seçim, milli birlik ve beraberliği kuvvetlendirecektir.

8-       Bu noktada Aydın siyasetine yön veren aktörlerin Aydın adına yeni projeksiyonlara doğru yürüyeceği bir seçim dileğimizi belirtiyor, bütün siyasi parti adaylarımızın Aydın’ımızı TBMM’de en iyi şekilde temsil etmelerini bekliyoruz. Aydın için bütün siyasi partilerimizin Türkiye’nin bütünlüğünü ilk hedefi sayan bir anlayışın  hakim olmasını düşlüyor, 1 Kasım 2015 Seçimlerinin Aydın’ımıza ve Türkiye’mize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yeni Fikir Strateji Araştırmaları Merkezi

(Yeni Fikir SAM) adına

Mesut MEZKİT

Yeni Fikir Strateji Araştırmaları Merkezi

(Yeni Fikir SAM) Başkanı

 

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.